Koalicja mniejszości

  Koalicja mniejszości

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  PiS, Samoobrona i grupa parlamentarzystów, którzy opuścili klub LPR, podpisały wczoraj umowę koalicyjną. Na wejście do koalicji nie zdecydowało się PSL. Porozumienie nie daje większości w Sejmie. Koalicja dysponuje 218 głosami.

  Umowę koalicyjną podpisali po południu prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef Samoobrony Andrzej Lepper i Bogusław Kowalski - stojący na czele grupy posłów i senatorów, którzy opuścili klub LPR i utworzyli własne Narodowe Koło Parlamentarne.


  W przyszły piątek ma nastąpić rekonstrukcja rządu. Premier Kazimierz Marcinkiewicz, który był obecny na podpisaniu umowy, spotkał się wczoraj prezydentem Lechem Kaczyńskim, by omówić kwestie dotyczące rekonstrukcji gabinetu.

  Zdaniem J. Kaczyńskiego, podpisana umowa "pozwoli skonstruować trwałą większość i stworzyć zaplecze dla rządu do roku 2009". - Rozpoczęła się droga do tego, by kryzys Rzeczpospolitej, który rozpoczął się wiele lat temu, został przełamany - powiedział prezes PiS po podpisaniu umowy.


  Andrzej Lepper zapewnił, że koalicja będzie "sprawnie i dobrze rządzić". - Dziś jest czas wziąć odpowiedzialności za Polskę - oświadczył tuż po zawarciu umowy koalicyjnej.


  Natomiast Kowalski zadeklarował "gotowość lojalnej współpracy" w realizacji programu przedstawionego w expose premiera Kazimierza Marcinkiewicza.


  Kowalski, który w ostatnim czasie stał na czele grupy posłów LPR opowiadających się za współpracą z PiS - nazywanych "rozłamowcami" - wyraził przekonanie, że w krótkim czasie do koalicji rządowej przystąpi "znaczna część" lub całość LPR. - Bardzo sobie tego życzymy - podkreślił.


  Umowa koalicyjna podpisana został dwie godziny po tym, gdy Rada Naczelna PSL zdecydowała, że ludowcy nie wejdą do koalicji rządowej. Za przystąpieniem do koalicji opowiedziało się jedynie 2 członków Rady, przeciwko było ponad 60. Prezes PSL Waldemar Pawlak tłumaczył, że o odrzuceniu opcji koalicyjnej nie zadecydowała sprawa stanowisk w rządzie, bo tu ludowcom zaproponowano "więcej, niż mogli się spodziewać.


  Koalicjanci uzgodnili, że Samoobronie przypadną trzy resorty. Ministerstwo rolnictwa obejmie Andrzej Lepper; resort pracy i polityki społecznej - Anna Kalata. Nie jest jeszcze jasne, którym jeszcze ministerstwem kierować będzie partia Leppera. W grę wchodzi resort budownictwa bądź nowe ministerstwo gospodarki morskiej. Bogusław Kowalski zostanie najprawdopodobniej sekretarzem stanu w resorcie transportu.


  Roman Giertych, LPR: - Bogusław Kowalski dał się kupić za stanowisko ministerialne i przeciągnął kilku kolegów. To jest przykre, że w polityce występuje taka nielojalność.


  Wojciech Olejniczak, SLD: - Miało być wesele, a jest tak naprawdę pogrzeb. Panowie z PiS, Samoobrony i nowego koła podpisali umowę, która miała być dla Polski, a jest to umowa koalicyjna dla stanowiska dla Andrzeja Leppera w rządzie. To będzie koalicja mniejszościowa, bez zdolności podejmowania trudnych decyzji, bez zdolności prowadzenia państwa w dobrym kierunku. To będzie koalicja dla stanowisk, a nie dla Polski.


  Donald Tusk, PO: - Jest coś bardzo niepokojącego, że największa siła polityczna w Polsce, wyposażona w tak ważne instrumenty jak władza prezydencka, władza nad Sejmem i Senatem, nie potrafi niczego pozytywnego zbudować.


  Prof. Kazimierz Kik, politolog: - Koalicja nie ma większości. Sądzę, że to niedokończone negocjacje. Porozumienie nie zmienia postaci rzeczy, a rząd jest nadal mniejszościowy, co nie daje żadnej swobody działania. Sądzę że dojdzie do stopniowego rozbijania LPR. Do grupy pięciu posłów LPR, która założyła koło i weszła do koalicji, dołączać się będą kolejni posłowie Ligi.


  Piotr Zaremba, publicysta "Newsweeka" : - Ten układ jest trochę aktem rozpaczy. Kaczyńskiemu zależało na stabilnej koalicji, która miałaby realną większość. To jest oczywiście próba zachowania twarzy.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo