Pensja plus napiwki

  (maw)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Już ponad 200 tysięcy Polaków znalazło zatrudnienie w Anglii. Kolejne miejsca pracy czekają na chętnych. Pracodawcy kuszą coraz wyższymi płacami.
  Kilka tygodni temu podwyższono minimalną stawkę wynagrodzenia za godzinę pracy. Tak więc, zgodnie z brytyjskim prawem pracy, wszyscy pracownicy w wieku od 21 lat mają prawo do płacy minimalnej 5,05 funta za godzinę (wcześniej 4,85 funta). Pracodawca może jednak potrącić z ich pensji pieniądze np. na zakwaterowanie, transport i podatki socjalne. Do obowiązków pracodawcy należy także odprowadzanie podatków od ich wynagrodzenia. Pracownicy mogą je również płacić w Polsce, jeśli nadal są tutaj zameldowani.

  Pensja plus napiwki

  Ile zarabia się w wybranych zawodach? Fryzjerka w salonie w centrum Londynu, jeśli pracuje sześć dni w tygodniu, ma na rękę 350 funtów tygodniowo (prawie 2 tys. zł) plus napiwki. Kelnerka w kawiarni może liczyć na zarobek o ok. 100 funtów mniejszy. Jeśli zatrudni się w pubie do jej kieszeni co tydzień wpłynie ok. 180 funtów. Oczywiście dochodzą jeszcze napiwki. Z kolei tygodniowe pensje sekretarki i nauczycielki opiewają na ok. 250 funtów. Co najmniej o 100 funtów więcej zarabiają informatycy.

  Wiele formalności

  Kliknij sobie robotę


  Tutaj szukaj ofert zatrudnienia w Wielkiej Brytanii:
  - www.hotjobsonline.co.uk
  - www.jobcentreplus.gov.uk
  - www.ancer.co.uk
  - www.jorecruitment.co.uk
  www.finderz.co.uk  Chcesz znaleźć robotę na Wyspach? Najlepiej jeśli kontakt z pracodawcą nawiążesz już w Polsce, by za granicę nie jechać w ciemno. Gdy masz już pracę, to w ciągu 30 dni musisz zarejestrować się w brytyjskim Home Office, czyli ministerstwie spraw wewnętrznych. W tym celu wypełniasz specjalny formularz rejestracyjny WRS Form. Jest bezpłatny. Można go pobrać m.in. ze strony www.workingintheuk.gov.uk (w załączniku "work permits", pod linkiem "all forms"). Wypełniony dokument wraz z dwoma zdjęciami, pismem od pracodawcy potwierdzającym zatrudnienie oraz opłatą w wysokości 50 funtów brytyjskich i oryginałem dokumentu tożsamości wysyłasz do Home Office. Najpóźniej po 10 dniach otrzymasz stamtąd Kartę Rejestracyjną (Workers Registration Card), która potwierdza twoje prawo do legalnej pracy w Wielkiej Brytanii.

  Gdy zmieniasz pracę, to na nowo musisz wypełnić formularz WRS. Z tego obowiązku będziesz zwolniony po przepracowaniu 12 miesięcy, chyba że w ciągu roku pozostawałeś bez pracy dłużej niż 30 dni.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo