Strona kobiet
  "Kosmetyczka gwiazd"

  Karolina Szostak uwielbia ciężki makijaż i naślimaczone rzęsy

  Rozwiń

  Prosto z tourneé

  Anna Stasiewicz

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Już po raz trzynasty Bydgoszcz będzie gościć najlepsze zespoły teatrów operowych z Polski i Europy. Od 29 kwietnia do 14 maja potrwa XIII Bydgoski Festiwal Operowy.
  Pierwsza edycja Bydgoskiego Festiwalu Operowego odbyła się w 1994 roku. Od tego czasu impreza odbywa się co roku i jest to największy tego typu w Polsce przegląd najciekawszych dokonań teatrów muzycznych - krajowych i zagranicznych. Inicjatorem festiwalu jest Maciej Figas, dyrektor Opery Nova. Dotychczasowe edycje festiwalowe zgromadziły ponad 70 tysięcy widzów.


  Prosto z tourneé

  Tegoroczny, trzynasty już, Bydgoski Festiwal Operowy potrwa od 29 kwietnia do 14 maja.
  W tym czasie melomani zobaczą 8 różnorodnych przedstawień. Będą klasyczne spektakle operowe, balet, musical. Tegoroczny festiwal zacznie się wyjątkowo. Inaugurujące przedstawienie nie zostanie przygotowane przez gospodarzy, jak to bywało w latach poprzednich. Bydgoscy muzycy są bowiem na tourneé w Holandii i Niemczech z premierowym spektaklem "Czarodziejski flet" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Widzowie zobaczą go 2 i 3 maja (godz. 19) po powrocie zespołu Opery Nova z zagranicznych wojaży.

  Opera inaugurująca festiwal będzie z pewnością wielką gratką i to nie tylko dla melomanów. Zespół Statni Opera Praha zaprezentuje "Nieszpory sycylijskie" Giuseppe Verdiego (29 kwietnia, godz. 18). Opera ta jest bardzo rzadko wystawiana i w tej chwili nieobecna na polskich scenach. "Nieszpory sycylijskie" miały swoją premierę całkiem niedawno, bo 26 marca tego roku.

  Wieczory z baletem

  Wielbiciele baletu też nie będą mogli narzekać. Do Bydgoszczy przyjadą soliści baletu Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie. W ich wykonaniu będziemy mogli obejrzeć wieczór baletów wybitnego czeskiego choreografa Jirziego Kiliana (4 maja, godz. 19). Premiera wieczoru odbyła się 29 kwietnia. Sporym wydarzeniem tegorocznego festiwalu będzie z pewnością występ rosyjskiego Teatru Baletu Borisa Ejfmana. Artyści z Rosji pokażą "Reqiuem" i "Musagéte" (13 maja, godz. 19) oraz na zakończenie festiwalu "Braci Karamazow" (14 maja, godz. 19).

  Jarzyna i Adamik

  Podczas festiwalu nie zabraknie też nieco lżejszego repertuaru. Teatr Wielki z Łodzi zaprezentuje musical Leonarda Bernsteina "Kandyd" (9 maja, godz. 19). Teatr Wielki z Poznania pokaże zaś operę Mozarta "Cosi fan Tutte czyli Szkoła kochanków" w reżyserii Grzegorza Jarzyny (6 maja, godz. 19). Spektakl w interpretacji Jarzyny jest przesycony seksem i erotykę. Przedstawienie jest przeznaczone wyłącznie dla dorosłych widzów.
  Do Bydgoszczy przyjedzie też, znany już z poprzednich festiwali, Laco Adamik. Tym razem wyreżyserował dla Opery Wrocławskiej "Halkę" Stanisława Moniuszki (11 maja, godz. 19).

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo