Projekt stadionu Adriany gotowy

  Projekt stadionu Adriany gotowy

  Joachim Przybył

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Anglicy przywieźli do Torunia trójwymiarowy model stadionu.

  Anglicy przywieźli do Torunia trójwymiarowy model stadionu. ©Fot. LECH KAMIŃSKI

  Słynny Duńczyk Ole Olsen będzie nadzorował budowę nowego stadionu żużlowego w Toruniu. Jeśli wszystko potoczy się po myśli inwestora nowa arena dla "Aniołów" zostanie oddana do użytku jesienią przyszłego roku.
  Anglicy przywieźli do Torunia trójwymiarowy model stadionu.

  Anglicy przywieźli do Torunia trójwymiarowy model stadionu. ©Fot. LECH KAMIŃSKI

  Olsen to przed laty znakomity żużlowiec, trzykrotny mistrz świata, potem menedżer reprezentacji Danii. Od kilkunastu lat jest dyrektorem cyklu Grand Prix.

  Chcieli najlepszego

  Firma Helical Bar - inwestor, który chce wybudować nowy stadion dla Adriany - rozmowy z Duńczykiem prowadziła od początku roku. Kilka dni temu Olsen przyjął warunki Anglików, szczegóły współpracy zostaną ustalone podczas turnieju Grand Prix we Wrocławiu za dziesięć dni.

  - Chcieliśmy zatrudnić najlepszego fachowca od stadionów żużlowych. Negocjacje nie trwały długo, bo Olsen bardzo zainteresował się naszą ofertą. Chcemy, żeby stworzył w Toruniu jeden z najlepszych torów na świecie - podkreśla Jonathan Tinker, jeden z dyrektorów Helical Bar.

  Olsen zapoznał się już z projektem obiektu, który został opracowany przez firmę BroadwayMalyan (koszt inwestycji to około 30 mln zł). - Liczymy, że dzięki jego zaangażowaniu zwiększymy swoje szanse na organizację turnieju Grand Prix - przyznaje Mirosław Batorski p/o prezesa KS Toruń.

  Helical Poland czeka już tylko na decyzje władz miasta. Anglików popiera prezydent Michał Zaleski, ale potrzebna jest jeszcze zgoda Rady Miasta. Na 18 maja zaplanowano głosowanie nad Studium Uwarunkowań i Zagospodarowania Przestrzennego Torunia i tam musi znaleźć się odpowiedni zapis na temat nowego stadionu. W zamian za to firma Helical Bar chce w miejscu starego obiektu postawić centrum handlowe.

  Debiut ze Swindon

  - Mamy opracowany dokładny terminarz prac. W przypadku korzystnej dla nas decyzji władz natychmiast podpisujemy umowy z miejscowymi wykonawcami. Stadion powinien być gotowy we wrześniu 2007 roku. Dopiero wtedy rozpoczniemy budowę centrum handlowego - podkreśla Tinker.

  Zaplanowano już nawet uroczyste otwarcie stadionu. Jego centralnym punktem miałby być mecz z angielską drużyną Swindon (to rodzinne miasto Tinkera). Dodatkowo Anglicy zobowiązali się przez pięć lat wspierać finansowo toruńską drużynę.

  Radni mają jednak do dyspozycji jeszcze kontrpropozycję toruńskiej firmy Nesta Bis. Ona z kolei oferuje zmodernizowanie starego stadionu (dokładne plany nie zostały ujawnione) oraz wybudowanie centrum handlowego na terenie byłego Polchemu kilka kilometrów dalej.

  Na razie kibice muszą zadowolić się wizualizacjami nowego stadionu. Można je oglądać na specjalnie utworzonej kilka dni temu stronie internetowej www.helicalpoland.pl

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo