Koszty w trzech systemach

  Agnieszka Domka-Rybka

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Dr Waliszko prezentuje swoją książkę, która właśnie ukazała się na rynku

  Dr Waliszko prezentuje swoją książkę, która właśnie ukazała się na rynku ©Fot. Jarosław Pruss

  Gdzie i w jaki sposób można zastrzec znak towarowy? Co to są "znaki wspólnotowe"? Jakie są ich zalety i wady? - odpowiedzi na te pytania chętnie pozna wielu polskich przedsiębiorców.
  Dr Waliszko prezentuje swoją książkę, która właśnie ukazała się na rynku

  Dr Waliszko prezentuje swoją książkę, która właśnie ukazała się na rynku ©Fot. Jarosław Pruss

  Nasi przedsiębiorcy po wejściu Polski do Unii Europejskiej powinni przestrzegać zasad wynikających z przepisów międzynarodowych w zakresie znaków towarowych.

  Unijni producenci, którzy dostrzegają dobrze sprzedającą się, niezastrzeżoną polską markę, będą próbowali sami zastrzec prawo do identycznego lub podobnego znaku towarowego. Dlatego warto zawczasu zabezpieczyć się i zastrzec znak towarowy, przede wszystkim w krajach, do których przedsiębiorstwo eksportuje lub zamierza to robić.

  - W systemie krajowym rejestruje się znaki towarowe obowiązujące tylko w Polsce - podkreśla Eugeniusz Waliszko, współautor książki pod tytułem "Znaki towarowe". - Podanie o zarejestrowanie znaku składa się w Urzędzie Patentowym RP.

  Koszty w trzech systemach

  Koszty w trzech systemach


  Krajowy: zgłoszenie - 500 zł, opłata za 10-letnią ochronę - 350 zł, wydanie świadectwa - 60 zł. Wspólnotowy: opłata rejestracyjna - 900 euro, ochrona - 1100 euro. Międzynarodowy: 653 franki szwajcarskie za znak czarno-biały lub 903 franki za kolorowy i 73 franki za każde państwo, w którym chcemy zastrzec znak.  Polskie firmy, które eksportują towar i chcą rejestrować swoje znaki towarowe, mogą to robić w dwojaki sposób - w systemach wspólnotowym lub międzynarodowym, za pośrednictwem Urzędu do spraw Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) w hiszpańskim Alicante, albo przy pomocy Międzynarodowego Biura w Genewie. W OHIM można zarejestrować znak wspólnotowy, czyli taki, na którego stosowanie ma się wyłączność we wszystkich krajach unijnych, w Genewie zaś można zastrzec prawo do znaku towarowego w około 70 krajach (m.in. we wszystkich UE). Zainteresowany sam wybiera państwa, w których chce dokonać zastrzeżenia.

  Znak wspólnotowy ma zalety i wady. Przestanie obowiązywać we wszystkich krajach unijnych, gdyby choć w jednym pojawiły się komplikacje. Nic podobnego nie wydarzy się, gdy w Genewie firma otrzyma wyłączność na używanie znaku towarowego w całej Unii. Bo w razie problemów w jednym państwie, w pozostałych prawo do używania jest nadal zastrzeżone. - Czasami bardziej opłaca się eksporterowi rejestracja znaku towarowego tylko na istotnych dla niego rynkach. O znak towarowy warto zabiegać. Firma może mieć wtedy pewność, że nikt do tej pory nie zarejestrował podobnego znaku - twierdzi Eugeniusz Waliszko.


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo