Wierzba do kotła i jest ekologicznie

  Wierzba do kotła i jest ekologicznie

  Adrianna Ośmiałowska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Dwa zespoły szkół ponadgimnazjalnych zajęły się uprawą wierzby energetycznej. Sadzonki cieszą się coraz większym powodzeniem.

  Od dwóch lat hektar uprawy posiada Zespół Szkół nr 3 w Rypinie, który zapoczątkował modę na wierzbę. Dostał na ten cel grant, kupił licencjonowane sadzonki.


  - Założyliśmy swoją plantację w Rypinie, ostatnio także indywidualną w powiecie golubskim, obecnie w Łapinóżku - wylicza Andrzej Jankowski, kierownik kształcenia praktycznego w ZS nr 3.


  Odnawialne paliwo uprawia też Zespół Szkół nr 4 w Nadrożu.


  - W ubiegłym roku kupiliśmy sadzonki od ZS nr 3 i posadziliśmy trzy hektary.

  Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, bo kilka miesięcy było bardzo sucho, nie przyjęło się jedynie około 25 procent. Teraz będziemy ścinać po raz pierwszy pędy i robić nowe sadzonki. Są nimi zainteresowani również uczniowie, którzy byliby gotowi posadzić wierzbę w swoich gospodarstwach - mówi dyrektor Jerzy Misiak. - Uprawa nie jest szczególnie skomplikowana, w pierwszym roku trzeba pole odchwaszczać dwukrotnie, w drugim tylko raz, w trzecim krzaki są już tak rozłożyste, że nic niepożądanego pod nimi nie wyrośnie. Do tego dochodzi nawożenie.


  Wierzba energetyczna może być przetwarzana na kilka rodzajów paliwa, m.in. na faszynę (do kotłów wsadowych), zrębki (do kotłów o średniej i dużej mocy), brykiet (do kominków i kotłów), a także pelet (do zautomatyzowanych kotłów dla odbiorców indywidualnych). Jest ekologiczna, bo ma niską zawartość składników mineralnych, a to one są główną przyczyną powstawania zapylenia i popiołu. Poza tym popiół ze spalenia drzewnej biomasy nie zawiera metali ciężkich i może być wykorzystywany jako nawóz.


  Wczoraj na plantacji ZS nr 3 w Kowalkach (gmina Rypin) 200 tys. sadzonek zakupili mieszkańcy Łapinóżka. Obsadzą nimi jeden hektar.


  - Postanowiliśmy przystosować sieczkarnię do rozdrabniania wierzby. Będziemy mieszać ją z miałem i tym palić. Obliczyliśmy, że zaoszczędzimy w sezonie grzewczym około 1,5 tys. zł - mówi Iwona Wysocka.


  Rolnicy, którzy zdecydują się posadzić wierzbę energetyczną na co najmniej jednym hektarze, mogą liczyć na unijne dopłaty do produkcji i obszarowe. Do ubiegłego roku wymagane było też podanie źródła zbytu, teraz wystarczy napisać oświadczenie, że surowiec będzie wykorzystywany do własnych potrzeb.


  W LICZBACH


  Wartość energetyczna: olej opałowy - 42,6 GJ/t węgiel kamienny - 24,0 GJ/t zrębki wierzby - 10,40 GJ/t


  Koszt jednostki ciepła (zł/GJ): olej opałowy - 37,10 węgiel kamienny - 16,67 wierzba - 9,62


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo