Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wierzba do kotła i jest ekologicznie

Adrianna Ośmiałowska
Dwa zespoły szkół ponadgimnazjalnych zajęły się uprawą wierzby energetycznej. Sadzonki cieszą się coraz większym powodzeniem.

Od dwóch lat hektar uprawy posiada Zespół Szkół nr 3 w Rypinie, który zapoczątkował modę na wierzbę. Dostał na ten cel grant, kupił licencjonowane sadzonki.

- Założyliśmy swoją plantację w Rypinie, ostatnio także indywidualną w powiecie golubskim, obecnie w Łapinóżku - wylicza Andrzej Jankowski, kierownik kształcenia praktycznego w ZS nr 3.

Odnawialne paliwo uprawia też Zespół Szkół nr 4 w Nadrożu.

- W ubiegłym roku kupiliśmy sadzonki od ZS nr 3 i posadziliśmy trzy hektary. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, bo kilka miesięcy było bardzo sucho, nie przyjęło się jedynie około 25 procent. Teraz będziemy ścinać po raz pierwszy pędy i robić nowe sadzonki. Są nimi zainteresowani również uczniowie, którzy byliby gotowi posadzić wierzbę w swoich gospodarstwach - _mówi dyrektor Jerzy Misiak. - Uprawa nie jest szczególnie skomplikowana, w pierwszym roku trzeba pole odchwaszczać dwukrotnie, w drugim tylko raz, w trzecim krzaki są już tak rozłożyste, że nic niepożądanego pod nimi nie wyrośnie. Do tego dochodzi nawożenie. _

Wierzba energetyczna może być przetwarzana na kilka rodzajów paliwa, m.in. na faszynę (do kotłów wsadowych), zrębki (do kotłów o średniej i dużej mocy), brykiet (do kominków i kotłów), a także pelet (do zautomatyzowanych kotłów dla odbiorców indywidualnych). Jest ekologiczna, bo ma niską zawartość składników mineralnych, a to one są główną przyczyną powstawania zapylenia i popiołu. Poza tym popiół ze spalenia drzewnej biomasy nie zawiera metali ciężkich i może być wykorzystywany jako nawóz.

Wczoraj na plantacji ZS nr 3 w Kowalkach (gmina Rypin) 200 tys. sadzonek zakupili mieszkańcy Łapinóżka. Obsadzą nimi jeden hektar.__

- Postanowiliśmy przystosować sieczkarnię do rozdrabniania wierzby. Będziemy mieszać ją z miałem i tym palić. Obliczyliśmy, że zaoszczędzimy w sezonie grzewczym około 1,5 tys. zł - mówi Iwona Wysocka.

Rolnicy, którzy zdecydują się posadzić wierzbę energetyczną na co najmniej jednym hektarze, mogą liczyć na unijne dopłaty do produkcji i obszarowe. Do ubiegłego roku wymagane było też podanie źródła zbytu, teraz wystarczy napisać oświadczenie, że surowiec będzie wykorzystywany do własnych potrzeb. __

W LICZBACH

Wartość energetyczna: olej opałowy - 42,6 GJ/t węgiel kamienny - 24,0 GJ/t zrębki wierzby - 10,40 GJ/t

Koszt jednostki ciepła (zł/GJ): olej opałowy - 37,10 węgiel kamienny - 16,67 wierzba - 9,62

__

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska