Mieszkańcy dla wsi

  (kk)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Organizacja imprez, kursów, wycieczek oraz promowanie swojej miejscowości to główne, choć nie jedyne działania Towarzystwa Wsi Nowogród i Okolic.

  Kilka dni temu organizacja podsumowała swoją ubiegłoroczną działalność. Sprawozdanie dotyczące podjętych działań oraz finansowania towarzystwa nie budziło zastrzeżeń. Członkowie TWNiO jednogłośnie udzielili zarządowi absolutorium.


  A czym w minionym roku zajmowało się towarzystwo? Przede wszystkim działalnością kulturalną, rozrywkową i edukacyjną. Każdy miesiąc obfitował w jakieś wydarzenia: w styczniu członkowie przygotowali bal karnawałowy, w marcu przeprowadzono kurs bukieciarstwa, w kwietniu odbył się kiermasz kwiatów, w maju zorganizowano II Festiwal Pieśni i Muzyki Ludowej, w czerwcu przygotowano uroczystości z okazji Dnia Dziecka, w lipcu aktywni nowogrodzianie pojechali na wycieczkę Wadowice-Zakopane-Kraków, w sierpniu zorganizowano wypad dla najmłodszych do miasteczka westernowego w Rudniku, we wrześniu świętowano na gminnych dożynkach, w październiku towarzystwo wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich przygotowało biesiadę pn. "Jabłko kusi w każdej postaci", w listopadzie panie z Nowogrodu zapoznawały się z nowym sposobem przechowywania żywności i naczyniami tupperware, w grudniu gospodynie ponownie uczestniczyły w kursie bukieciarstwa.


  W ubiegłym roku towarzystwo podjęło też uchwałę o wstąpieniu do Związku Stowarzyszeń "Leader +", które opracowuje m.in.

  strategie rozwoju lokalnego Doliny Drwęcy i ma realną szansę na pozyskanie pieniędzy na swój projekt. TWNiO pozyskało też z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu dotacje na remont świetlicy wiejskiej. Marszałek dofinansował też przygotowanie nowogrodzkiej biesiady.


  - Towarzystwo z Nowogrodu jest bardzo aktywne. W tej wsi rzeczywiście dużo się dzieje i widać już pierwsze efekty społecznego zaangażowania. Co ciekawe, z roku na rok wzrasta liczba członków - mówi Edward Dębiec, wójt gminy Golub-Dobrzyń.


  W 2001 roku do organizacji należało 21 osób, obecnie 33. Towarzystwem kieruje prezes, Aleksandra Dulczewska.


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo