Aleje i place

  Alicja Polewska (DZ)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Upamiętnić w nazwie - ta myśl przyświecała tym, którzy po każdej pielgrzymce Ojca Świętego do Ojczyzny zgłaszali pomysły nadania papieskiego imienia szkołom, ulicom, placom, obeliskom.
  "Nie stawiajcie mi pomników ze spiżu" - prosił Jan Paweł II. Chciał, byśmy pomyśleli o innych, tych obok nas, którzy potrzebują naszej pomocy. Chciał byśmy dane z serca złotówki zamienili na dar miłosierdzia, nie zaś na zimne obeliski. Ale my jak zwykle postanowiliśmy zrobić po swojemu. Szczególnie przez ten rok, który minął od Jego śmierci.


  Fot. Archiwum
  - Nie stawiajcie mi pomników ze spiżu - prosił. My zrobiliśmy po swojemu.

  Aleje i place

  Kiedy nie bardzo wiedzieliśmy dokąd pójść z bólem po śmierci Ojca Świętego, naturalnie kierowaliśmy się ku placom i ulicom Jego imienia. Tam stawialiśmy świece, tam też spotkaliśmy się w dniu Jego urodzin i znów przyjdziemy jutro o 21.37. Takie miejsca są m.in. w Bydgoszczy, Świeciu, Chojnicach, Kowalewie Pomorskim, Rypinie, Radzyniu Chełmińskim, Rogóźnie, Aleksandrowie Kujawskim, Służewie, Więcborku, Brusach, Kowalewie Pomorskim, Koronowie.

  Nie brakuje też całych osiedli mieszkaniowych nazwanych imieniem wielkiego Polaka. Osiedla Jana Pawła II są m.in. w Jeżewie i Chełmnie.
  Powszechniaki, gimnazja, aule, wydziały Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu nosi imię Papieża. W Bydgoszczy wznoszona jest szkoła katolicka-pomnik. Imie Jana Pawła II nosi też aula bydgoskiego Zespołu Szkół Muzycznych. Na Pomorzu i Kujawach istnieje już wiele podstawówek Jego imienia; m.in. w Wielkim Komórsku, Lnianie, Grucznie, Gostycynie, Czersku, Sępólnie, Brusach, Rypinie, Boguszewie, Sierzchowie, Łochowie, Koronowie i innych.
  Od dzisiaj imię to nosi Gimnazjum nr 1 w Chojnicach
  W Kowalkach papieskie miano będzie nosić gimnazjum, od roku szkolnego 2006/07.
  W Brusach 3 kwietnia po mszy w tutejszym kościele odbędzie się otwarcie izby pamięci Jana Pawła II oraz biblioteki papieskiej.
  Od trzech lat uchwałą rady powiatu rypińskiego uczniom z ubogich rodzin przyznawane są stypendia im. JP II.
  Podobną decyzje podjęli także radni w Grudziądzu.

  Dęby jubileuszowe

  Dwa lata temu podczas pielgrzymki leśników do Watykanu Papież poświęcił kosz żołędzi pochodzących od najstarszego polskiego dębu - Chrobrego. Później żołędzie te trafiły do wszystkich 430 nadleśnictw w kraju. Dzisiaj są to już kilkudziesięciocentymetrowe drzewka. Leśnicy z Nadleśnictwa Brodnica na przykład zdecydowali, że młody "Dąb papieski" zasadzony zostanie w sąsiedztwie wznoszonej świątyni pw. Matki Bożej Fatimskiej na osiedlu Grażyny w Brodnicy. Każdy "Dąb papieski" opatrzony jest specjalnym certyfikatem.

  W Bydgoszczy powstaje cała aleja dębowa przy al. Ossolińskich, drzewa sadzą tutaj znani ludzie odwiedzający miasto. Między innymi drzewkami rośnie też papieskie. Już jutro kolejny "Dąb papieski" zasadzony zostanie na Rynku w Osiu.
  Nie brakuje też w naszym regionie całych połaci poświęconych Papieżowi. Tak jest na przykład w Topolnie, gdzie u podnóża wzgórza św. Rocha wiedzie ścieżka dydaktyczna im. Jana Pawła II.

  Być może już niedługo Jego imieniem nazwany zostanie szlak spływów kajakowych na Brdzie z Zalewu Koronowskiego do Bydgoszczy.


  Fot. Jarosław Pruss
  W Bydgoszczy powstaje szkoła-pomnik budowana przez społeczny komitet

  Obeliski i popiersia

  Mimo próśb Ojca Świętego stawiamy Mu spiżowe pomniki i popiersia w brąz, nie brakuje też tablic pamiątkowych. Takie dowody pamięci są m.in. przy kościele w Pruszczu, przy Zespole Szkół w Czersku, Sępólnie, Łasinie, Aleksandrowie Kujawskim, Radziejowie (tablicę upamiętniającą pontyfikat ufundowali uczniowie i rodzice tutejszej szkoły), na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu.

  W związku z pierwszą rocznicą śmierci w niektórych miejscowościach planowane są fundacje i odsłonięcia pamiątkowych obelisków. Tak będzie m.in. w Rypinie, gdzie popiersie papieskie odsłonięte zostanie dzisiaj przy Szkole Podstawowej nr 3 w Rypinie.

  W Golubiu-Dobrzyniu powstał specjalny komitet zajmujący się uczczeniem pamięci Jana Pawła II, którego członkowie zaproponowali: budowę pomnika Papieża, ufundowanie pamiątkowej tablicy lub też budowę dzwonnicy papieskiej. Na łamach "Pomorskiej" zapytaliśmy mieszkańców tego miasta o zdanie. Odpowiedź była jednoznaczna - tylko dzwonnica! Ale wtedy zaczęły się schody - okazało się bowiem, że na pierwotną lokalizację na golubskim rynku nie chce zgodzić się konserwator zabytków. Dzisiaj rozważanych jest kilka innych miejsc, w których mogłaby stanąć dzwonnica, ale na ostateczną decyzję jak i na pieniądze, które mają pochodzić z publicznej kwesty, trzeba będzie jeszcze poczekać.

  W Chojnicach planowana jest budowa pomnika, ale to plan na rok przyszły. Projekt monumentu, który stanąć ma przy tutejszej bazylice zamówiono u krakowskiego artysty - Janusza Jutrzenki-Trzebia towskiego.

  W czerwcu, w dniu odpustu parafialnego w Ciechocinku poświęcony zostanie obelisk papieski, dokonają tego wspólnie kard. Zenon Grocholewski - prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego Stolicy Apostolskiej i bp Wiesław Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej.

  Można też stawiać pomniki w życiu wiernych, tak właśnie stanie się w roku mijającym od śmierci Ojca Świętego - ciechocińska parafia proponuje wiernym żyjącym w niesakra- mentalnych związkach małżeńskich, o ile nie ma po temu przeszkód kanonicznych, by bezpłatnie skorzystali z możliwości przygotowania się i przyjęcia sakramentu małżeństwa, a nieochrzczonym dzieciom- bezpłatny sakramet chrztu.


  Fot. Jarosław Pruss
  Jutro o 21.37 wzdłuż ulic Jego imienia znów zapalimy świece

  Honorowy obywatel

  Łatwiej chyba byłoby wymienić te z polskich miast, które jeszcze nie nadały honorowego obywatelstwa Janowi Pawłowi II. Wszędzie tam, gdzie dotarł On podczas swoich pielgrzymich wizyt wręczano Mu akty nadania takiegoż obywatelstwa. Papież jest honorowym obywatelem m.in. Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Grudzią dza, Koronowa i innych.

  Z pewnością po tegorocznych obchodach pierwszej rocznicy śmierci Papieża-Polaka wzbogaci się lista dotychczasowych "pomników" stawianych Jemu przez rodaków. Najważniejszy jednak pozostanie ten, który każdy z nas nosi w sobie.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo