MAGDALENA ZIMNA

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Szesnastu zawodników stanie w niedzielę do walki o zwycięstwo w Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda. Żaden z nich nie triumfował dotąd w tych zawodach.
  Już po raz 25 w Bydgoszczy oficjalnie zainaugurowany zostanie sezon żużlowy. Jak co roku, organizatorzy zapraszają do udziału czołowych zawodników startujących na krajowych torach.

  Gollob - dominator

  Przez wiele lat zawody odbywały się pod dyktando jednego zawodnika. Tomasz Gollob, wieloletni lider bydgoskiej Polonii pierwszy raz wygrał Kryterium w 1990 roku i przez kolejnych osiem lat nie schodził z najwyższego stopnia podium.
  W odniesieniu dziesiątego z rzędu zwycięstwa przeszkodził mu Roman Jankowski, który w 1999 roku wyprzedził bydgoszczanina o punkt, spychając go na drugi stopień podium (drugie miejsce Gollob wywalczył po wyścigu dodatkowym z Robertem Sawiną). Po tej krótkiej przerwie Tomasz jeszcze cztery razy nie dawał rywalom żadnych szans. Do czasu aż zmienił barwy klubowe, zasilając szeregi Unii Tarnów. Od 2004 roku nie korzystał już z zaproszeń działaczy BTŻ Polonii. Pod jego nieobecność, na bydgoskim torze najlepiej radził sobie Rune Holta.

  Kto zostanie asem?

  Obu zawodników zabraknie w niedzielę przy ul. Sportowej. Podobnie, jak wcześniejszych triumfatorów tej imprezy.

  Każdy z szesnastu zawodników, którzy potwierdzili przyjazd do Bydgoszczy, ma więc szansę na pierwsze w karierze zwycięstwo. Kilku z nich było blisko w minionych latach. Piotr Protasiewicz i Robert Sawina, kilkakrotnie stawali na podium. W czołówce plasował się też Wiesław Jaguś, Krzysztof Kasprzak czy Sławomir Drabik. Czy właśnie w nich należy upatrywać kandydatów do zwycięstwa?

  W ścisłym gronie faworytów jest z pewnością trójka zawodników miejscowej Polonii. Pierwszy to Protasiewicz, który ma już za sobą kilka meczów ligowych w Anglii, w których potwierdza bardzo dobre przygotowanie do sezonu. Rozjeżdżeniem na Wyspach zyskuje dodatkową przewagę nad tymi, którzy nie mieli jeszcze okazji do intensywniejszych treningów. Walkę o czołowe pozycje zapowiedzieli już Sawina i Robert Kościecha. Pierwszy z nich będzie chciał udowodnić, że jego znakomita postawa w ubiegłym roku nie była dziełem przypadku. Dla drugiego z kolei, będzie to pierwszy występ przed bydgoską publicznością po zmianie barw klubowych. Motywację mają więc dużą.

  Szyki bydgoszczanom mogą pokrzyżować zawodnicy Adriany Toruń, którzy przy Sportowej czują się niemal tak dobrze jak na swoim torze. Groźny z pewnością będzie Jaguś, który od lat należy do krajowej czołówki. W jego ślady idzie młody, ale bardzo już doświadczony Adrian Miedziński. On, podobnie jak Protasiewicz, z powodzeniem ściga się w lidze angielskiej.

  Będą ostrożni

  Grono pretendentów do pierwszego stopnia podium trzeba poszerzyć jeszcze o uczestnika cyklu Grand Prix - Jarosława Hampela oraz o Sebastiana Ułamka i Krzysztofa Kasprzaka.

  Pytanie tylko, ile zawodnicy będą skłonni ryzykować już na początku sezonu. Kryterium to pierwsza oficjalna impreza w tym roku, a i okazji do testowania motocykli i formy w meczach towarzyskich przed sezonem nie było zbyt wiele. Aura nie rozpieszczała bowiem zawodników (i spragnionych emocji kibiców) i w kilku ośrodkach w Polsce nadal nie ma mowy o wyjeździe na tor. Można zatem przypuszczać, że zawodnicy będą ścigać się bez zbędnej brawury. Żaden z nich nie chce przecież, jeszcze zanim ruszy liga, osłabić drużyny i zafundować sobie kilkutygodniowej przerwy w startach (właśnie to przed rokiem spotkało Rafała Okoniewskiego, dwa lata temu dotkliwie potłukł się Krzysztof Kasprzak).

  Pierwsza próba sił

  Mimo wszystko, w niedzielę można spodziewać się emocji. Na starcie Kryterium Asów staną reprezentanci siedmiu klubów ekstraligi (zabraknie tylko przedstawicieli Unii Tarnów), która w tym roku zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Pierwsze oficjalne zawody będą dla wszystkich specyficzną próbą sił, rozgrzewką przed ligowymi zmaganiami. Ktoś już na początku zyska bowiem psychiczną przewagę nad przeciwnikami. Czy próbkę możliwości dadzą na swoim torze wicemistrzowie Polski? A może lepsi okażą się torunianie, którzy do tegorocznych derby Pomorza przystąpią w mocno przebudowanym składzie? Bacznie obserwować będziemy pierwszych ligowych rywali Pomorzan - zawodników z Wrocławia (tam walczyć będzie Budleks Polonia) i Rybnika (w pierwszej kolejce podejmie Adrianę Toruń). Z najlepszej strony będą chcieli pokazać się pozostali zawodnicy.

  Warto więc wybrać się w niedzielne popołudnie na Sportową. Sezon żużlowy czas zacząć!

  Dla kibiców

  Bilety na Kryterium Asów można kupować dziś w kasie BTŻ w godz. 12.00-16.00, w sobotę w kasie Poldi od 10.00 do 15.00, a w dniu zawodów w kasach przed stadionem od godz. 11.00.

  Ceny: trybuna główna - 65 zł, sektor A - 33 zł, sektor B - 22 zł, sektor C - 15 zł.

  Początek zawodów zaplanowano na godz. 15.00. Bramy stadionu otwarte zostaną o godz. 13.00.

  Zwyciężali w Kryterium

  1982 - Marek Ziarnik (Polonia B.)
  1983 - Andrzej Huszcza (Falubaz.)
  1984 - Andrzej Huszcza (Falubaz)
  1985 - Wojciech Żabiałowicz (Apator T.)
  1986 - Roman Jankowski (Unia L.)
  1987 - Wojciech Żabiałowicz (Apator T.)
  1988 - Ryszard Dołomisiewicz (Polonia)
  1989 - Roman Jankowski (Unia L.)
  1990 - Tomasz Gollob (Polonia B.)
  1991 - Tomasz Gollob (Polonia B.)
  1992 - Tomasz Gollob (Polonia B.)
  1993 - Tomasz Gollob (Polonia B.)
  1994 - Tomasz Gollob (Polonia B.)
  1995 - Tomasz Gollob (Polonia B.)
  1996 - Tomasz Gollob (Polonia B.)
  1997 - Tomasz Gollob (Polonia B.)
  1998 - Tomasz Gollob (Polonia B.)
  1999 - Roman Jankowski (Unia L.)
  2000 - Tomasz Gollob (Polonia B.)
  2001 - Tomasz Gollob (Polonia B.)
  2002 - Tomasz Gollob (Polonia B.)
  2003 - Tomasz Gollob (Polonia B.)
  2004 - Rune Holta (Włókniarz)
  2005 - Rune Holta (Włókniarz)

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo