Hołd dla Papieża

  (kk)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Mieszkańcy powiatu golubsko-dobrzyńskiego pamiętają o Janie Pawle II. Na 2 kwietnia, z okazji pierwszej rocznicy Papieża - Polaka zaplanowano szereg uroczystości. Władze Kowalewa i Golubia podjęły też inicjatywy trwałego oddania hołdu Ojcu Świętemu.
       W Golubiu-Dobrzyniu władze miasta powołały specjalny komitet, który ma zająć się sprawą uczczenia pamięci Jana Pawła II. Członkowie komitetu wysunęli
       trzy propozycje
       oddania hołdu Papieżowi - Polakowi: pobudowanie pomnika, dzwonnicy lub umieszczenie pamiątkowej tablicy na jednym z istniejących budynków. Mieszkańcy miasta w zdecydowanej większości, m.in.
  za pośrednictwem "Pomorskiej" opowiedzieli się za dzwonnicą. Koszt realizacji przedsięwzięcia szacuje się na 50 tys. złotych. Pieniądze mają pochodzić z miejskich kwest. Pierwotnie dzwonnica miała stanąć na golubskim rynku. Ze względu na brak zgody konserwatora koncepcja ta upadła.
       - Dzwonnica powstanie na pewno. Jeszcze nie podjęliśmy jednak żadnej decyzji w sprawie jej lokalizacji. Pierwotny pomysł - golubski rynek - nie był trafiony przede wszystkim dlatego, że rynek ma pełnić funkcję handlową, rozrywkową, kulturalną. Obawiamy się, że ustawienie na nim papieskiej dzwonnicy, tak poważnego i dostojnego pomnika, mogłoby w przyszłości sprawić pewne komplikacje. Niewłaściwe byłoby na przykład zorganizowanie w takim miejscu imprezy - mówi Roman Tasarz, burmistrz Golubia-Dobrzynia.
       W związku z tym pojawiły się nowe propozycje lokalizacji dzwonnicy: plac przy kościele ewangelickim przy ulicy Brodnickiej, skwer przy murze obronnym przy ulicy Zamurnej (miasto walczy o zlikwidowanie stojącego tam sklepu drewnianego oraz plac przed kościołem parafialnym w Dobrzyniu (przy założeniu rozebrania muru od strony Placu Tysiąclecia). Pod uwagę brano też przejście z golubskiego rynku do kościoła, ale jest to teren pożydowski i miasto obawia się, że nieznani na razie właściciele być może kiedyś będą chcieli go odzyskać. To nie jest oczywiście zamknięta lista miejsc i komitet cały czas czeka na propozycje. Władze miasta i członkowie komitetu uważają, że lepiej byłoby gdyby dzwonnica stanęła w Golubiu, gdyż tamtejsza architektura daje więcej możliwości i tam łatwiej niż w Dobrzyniu dzwonnice można byłoby wkomponować w otoczenie. Ponadto w Golubiu w przeciwieństwie do Dobrzynia nie ma miejsca, przy którym można byłoby przygotować uroczystość patriotyczną czy religijną. 2 kwietnia, z okazji pierwszej rocznicy śmierci Papieża Waldemar Licznerski, instruktor sekcji wokalnej miejscowego Domu Kultury przygotowuje montaż słowno-muzyczny, który zostanie zaprezentowany w golubskim kościele. Nie jest jeszcze znana godzina uroczystości.
       W Kowalewie Pomorskim Papieża - Polaka już uczczono.
       Imię Jana Pawła II
       nadano ulicy prowadzącej do miejscowego gimnazjum. 21 kwietnia b.r. uczniowie kowalewskiego gimnazjum oraz liczni jego sympatycy wybierali patrona placówki. Papież uzyskał najwięcej głosów, rozpoczęły się procedury zmierzające do nadania szkole imienia i sztandaru. Z okazji pierwszej rocznicy śmierci Ojca Świętego w kościele parafialnym w Kowalewie o godz. 20.00 rozpocznie się msza święta w intencji Papieża. Godzinę później w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbędzie się wieczornica rocznicowa ku czci Jana Pawła II pn. "Papież pokoju i nadziei".
       Uroczystości rocznicowe przygotowują też mieszkańcy Działynia (gmina Zbójno). 2 kwietnia
       o 21.47
       w godzinę śmierci Jana Pawła II w kościele parafialnym rozpocznie się uroczysta msza święta. Poprzedzi ją wieczornica pn. "Dzieci Ojcu Świętemu w pierwszą rocznicę śmierci", która o godz. 19.45 rozpocznie się w miejscowej szkole. Maluchy zaśpiewają ulubione pieśni Papieża oraz przypomną jego najsłynniejsze słowa.
       

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo