Przedszkola dla wybranych?

  Przedszkola dla wybranych?

  (ado)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Nasza Czytelniczka z jednej spodrypińskich wsi chciała zapisać swoje dziecko do przedszkola w Rypinie. Usłyszała, że to niemożliwe.
       - Jak to? U nas w gminie przedszkola nie ma, ja pracuję w mieście, więc wygodnie byłoby mi odwozić dziecko do Rypina. A teraz co? Przecież za 50 złotych miesięcznie nikt mi dziecka nie będzie pilnować, a nie stać mnie, żeby więcej płacić - skarżyła się zbulwersowana kobieta.
       Okazuje się, że w rypińskich przedszkolach obowiązuje zasada nie przyjmowania dzieci spoza miasta. Są jednak wyjątki.
       - Gmina Rypin nie podpisała z nami porozumienia i nie zgodziła się płacić za "swoje" dzieci - tłumaczy skarbnik miasta Violetta Szkopańska. - Organizacja przedszkola to zadanie własne gminy. My swoje placówki finansujemy z budżetu, więc chcemy, by gminy się dokładały. Oczywiście, w przypadku jednego dziecka wydaje się, że nie powinno być problemu. Ale jeżeli odstąpimy od zasady w tym jednym przypadku, pojawią się kolejne mamy i już koszty będą wzrastać. Zwrócę uwagę też na to, że na przykład gmina Osiek płaci nam za dzieci z jej terenu. I w tym przypadku nie ma żadnych problemów z przyjęciem do przedszkola.
       
  Przewodniczący Rady Gminy Rypin Piotr Pawłowski przyznaje, że sprawa dotowania przedszkolaków z gminy była poruszana, ale skończyła się w zasadzie na niczym:
       - Pamiętam, że był problem prawny z przekazywaniem pieniędzy. Poza tym jestem zdania, że przyjęcie dzieci z okolicznych wsi do miejskich przedszkoli to dobry interes dla miasta. Bo przecież one w przyszłości pójdą do szkół w Rypinie, a za nimi subwencja. Jeżeli jednak ten temat powrócił i jest społecznie ważny, to podejmę działania zmierzające do uregulowania tego problemu.
       Rozwiązanie kwestii to po prostu podpisanie międzygminnego porozumienia, w którym gmina Rypin deleguje wykonanie zadania własnego, czyli prowadzenia przedszkola, na miasto. Czekamy na efekty.
       

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo