Z Kopernikiem w tle

  (woj)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Od ponad 20 lat do Grudziądza przyjeżdżają młodzi ludzie zafascynowani nauką o gwiazdach i wszechświecie. Podobnie jak astronomowie, u nas mogliby spotykać się także młodzi ekonomiści.
       Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne w Grudziądzu, odbywające się w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym, wpisało się już na dobre w edukacyjny kalendarz. O możliwość przyjazdu do Grudziądza i uczestnictwo w finale OMSA ubiega się w regionalnych eliminacjach wielu uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Corocznym grudziądzkim spotkaniom astronomicznej młodzieży towarzyszą finały konkursu wiedzy o gwiazdach, planetach i wszechświecie.
  Jurorami są uniwersyteccy profesorowie astronomii, a młodzi laureaci OMSA z reguły poświęcają się nauce. To grudziądzkie przedsięwzięcie edukacyjne powinno mieć status olimpiady astronomicznej, której laureaci zdobywaliby także uniwersyteckie indeksy.
       Obchodzono w tym tygodniu 484. rocznicę pobytu Mikołaja Kopernika w Grudziądzu. 21 marca 1522 na obradującym tu Sejmiku Stanów Pruskich astronom dał się poznać jako świetny ekonomista. Wygłoszony przez niego traktat "De aestimatione monetae" zawierał prawo ekonomiczne o złym pieniądzu, które obowiązuje do dziś. Ten grudziądzki epizod w życiorysie Kopernika wpłynął zapewne na decyzję władz toruńskiego UMK, że pierwszym kierunkiem studiów dziennych w nowo utworzonym Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym w Grudziądzu jest właśnie ekonomia i zarządzanie.
       Aby jeszcze bardziej spopularyzować ekonomiczny dorobek naukowy Mikołaja Kopernika, w Grudziądzu powinno się odbywać także młodzieżowe seminarium ekonomiczne i być może także ogólnokrajowy finał olimpiady ekonomicznej.
       To przecież jest pewne, że upamiętnienie Mikołaja Kopernika jako ekonomisty może być kolejnym atutem promocyjnym Grudziądza w całej Europie.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo