urzędzie miasta lub gminy.

  urzędzie miasta lub gminy.

  AGNIESZKA DOMKA-RYBKA Infografika Jerzy Gliszczyński

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Co trzeci Polak przyznaje, że prowadzi działalność gospodarczą Co zrobić, by mieć własną firmę?

  Po pierwsze, rejestrujemy ją w

  urzędzie miasta lub gminy.

  Należy tam wypełnić formularz zgłoszeniowy: wpisać imię i nazwisko założyciela, adres siedziby firmy, a także datę rozpoczęcia i charakter działalności gospodarczej. Do formularza dołączamy dokument potwierdzający tytuł prawny do siedziby. Wpis do ewidencji kosztuje 100 zł.

  W niektórych urzędach, m.in. w bydgoskim ratuszu, załatwimy także REGON - to numer niepowtarzalny dla każdej firmy i dowód, że figuruje ona w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej.

  - Jeśli więc przedsiębiorca sobie tego życzy, nie musi iść do urzędu statystycznego po REGON, złoży u nas odpowiedni wniosek, a my załatwimy to za niego - zapewnia Barbara Wesołowska, prowadząca "Punkt obsługi indywidualnej przedsiębiorczości" w Urzędzie Miasta Bydgoszczy. - Przyszli właściciele firm mogą także liczyć na pomoc w wypełnieniu formularzy do ZUS i urzędu skarbowego.
  Dodajmy, że zgodnie z ustawą Prawo o działalności gospodarczej, przedsiębiorcy mogą oprócz pomocy w wypełnianiu formularzy, poprosić również o dostarczenie ich do ZUS i urzędu skarbowego.

  Skarbówka po REGONIE

  Wielu przedsiębiorców woli jednak wybrać się do urzędów osobiście i na miejscu załatwiać formalności.

  Zgłaszają się w Urzędzie Statystycznym po REGON. Jego wydanie nic nie kosztuje.
  Następnie odwiedzają urząd skarbowy. Tutaj firmie zostanie przyporządkowany numer identyfikacji podatkowej (NIP), którym od tej pory trzeba będzie sygnować wszelkie dokumenty związane z podatkami.

  W urzędzie skarbowym należy też zdeklarować się co do rodzaju opodatkowania oraz zadecydować o tym, czy firma będzie płatnikiem podatku VAT.

  W tym ostatnim przypadku wypełnia się formularz VAT-R. Opłata skarbowa dla "vatowców" wynosi 152 zł.

  Następnie zgłaszamy siebie i - jeżeli mamy - pracowników

  do ZUS.

  Przypomnijmy, od 25 sierpnia ubiegłego roku nowicjusze zamiast prawie 800 zł miesięcznie, mogą płacić ubezpieczenie w wysokości 250 zł, jednak tylko przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności.

  Ostatni krok to założenie

  konta w banku.

  Miesięczna opłata za prowadzenie konta firmowego w banku to wydatek od 20 do 60 zł miesięcznie, zależy to od banku. Zostaje jeszcze do załatwienia

  kilka drobiazgów.

  Po kolei


  1) znaleźć lokal na firmę 2) wpisać firmę do ewidencji działalności gospodarczej 3) zgłosić działalność do urzędu statystycznego 3) zgłosić ją do urzędu skarbowego 4) wybrać rodzaj podatku jaki chcemy płacić 5) zgłosić firmę do ZUS 6) założyć konto firmowe w banku 7) wyrobić sobie firmową pieczątkę 9) założyć firmowy telefon i 10)... rozpocząć prowadzenie działalności.  Trzeba wyrobić firmową pieczątkę. Będziemy potrzebowali na to ok. 50 zł, zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej i NIP, który musi się na pieczątce znajdować.

  Jeżeli firma jest jednoosobowa, dobrze, by na pieczątce było nazwisko założyciela.
  I jeszcze jedna sprawa - zanim przystąpimy do rejestracji firmy, zapytajmy o szczegóły znajomych, którzy prowadzą działalność gospodarczą.

  Doradzą, jakie jest najtańsze i najlepsze w okolicy biuro rachunkowe, które poprowadzi księgowość. Wynajęcie go kosztuje miesięcznie od 50 do 300 zł. Pozostałe czynności zależą już od decyzji przedsiębiorcy.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo