Astronomiczny Grudziądz

  Astronomiczny Grudziądz

  (woj)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym rozpoczyna się dziś trzydniowe Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne. O miano najlepszego polskiego, młodego astronoma rywalizować będą autorzy 24 referatów z 12 województw.
       - Już po raz dwudziesty drugi młodzi astronomowie z całego kraju - mówi Małgorzata Śróbka-Kubiak z komitetu organizacyjnego XXII OMSA - przyjeżdżają do Grudziądza, aby zaprezentować swoje pierwsze dokonania naukowe, omówić wyniki swych obserwacji, a także pokazać skonstruowane przez siebie instrumenty obserwacyjne. W czwartek i piątek uczestnicy naszego seminarium, reprezentujący 12 województw, przedstawią 24 referaty w trakcie trzech sesji tematycznych. Oceniać je będzie jury pod przewodnictwem prof. Andrzeja Woszczyka.
       
  W Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomicznym uczestniczą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.
       Wyjątek dla 15-latka
       
  W tym roku organizatorzy zrobili wyjątek i do wygłoszenia referatu dopuścili 15-letniego Łukasza Góralskiego z Grudziądza, ucznia Gimnazjum nr 9. Łukasz, który będzie najmłodszym uczestnikiem tegorocznej OMSA przedstawi referat "Klasyfikacja morfologiczna galaktyk Hubble" i podzieli się swoimi doświadczeniami z obserwacji, przeprowadzonych przez członków Międzyszkolnego Koła Astronomicznego.
       "Absolwent" otwiera
       
  Uroczyste otwarcie naukowego spotkania zaplanowano dziś na godz. 10.00. Wykład inauguracyjny o współczesnych poszukiwaniach nowych planet wygłosi dr Maciej Konacki z Torunia, który jest odkrywcą nowej planety w układzie trzech gwiazd. Doktor Konacki jest także dwukrotnym laureatem grudziądzkiego OMSA.
       Sesje seminarium, które poświęcone będą obserwacjom nieba, układowi słonecznemu oraz gwiazdom i wszechświatowi, mają charakter otwarty i odbywać się będą w sali kinowej grudziądzkiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. Dziś oprócz sesji porannej będzie także popołudniowa o godz. 15.00, a w piątek, 17 marca seminarium rozpocznie się o godz. 9.00.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo