Zaciszne osiedle w centrum miasta

  Zaciszne osiedle w centrum miasta

  Karolina Kosecka

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Las, rzeka, cisza, widok na zamek - to m.in. czeka na osoby, które zdecydują się zamieszkać na nowym osiedlu w Golubiu-Dobrzyniu. Wkrótce miasto zamierza ogłosić przetarg na działki budowlane w Białkowie. Obietnice stały się faktem.
       Miasto Golub-Dobrzyń ma pomiędzy szpitalem a ujęciem wody (w tzw. Białkowie) 18 hektarów ziemi. Teren ten był przeznaczony na działalność rolniczą. Władze Golubia zdecydowały jednak, że to nie jest dobry pomysł. Działki znajdują się bowiem na obrzeżach miasta, blisko Drwęcy, lasu, w zacisznym miejscu z widokiem na zamek. Są więc idealne pod budownictwo jednorodzinne.
       Pojawiły się plotki, że ...
       ... teren ten ma być sprzedany pod market lub pole golfowe. Burmistrz Golubia-Dobrzynia, Roman Tasarz:
       - To nieprawda. Nigdy nie mieliśmy takich planów. Od zawsze była mowa o osiedlu. Ze względu na zawiłe prawe załatwienie formalności bardzo długo trwało. W Białkowie jest 87 działek, 69 jest naszych, reszta to własność prywatna. Konieczne było więc scalenie terenu i ponowny podział, tak by każdy miał działki w jednym kawałku Nie mogliśmy tego zrobić bez indywidualnych negocjacji z właścicielami prywatnymi.
       Niezbędne było też przekształcenie działek z rolniczych na mieszkalno-usługowe. Obecnie nieruchomości są wyceniane, a rzeczoznawca majątkowy wykonuje dla każdej operator szacunkowy. Mają być one gotowe w marcu-kwietniu. Potem, najprawdopodobniej jeszcze wiosną, na działki zostaną ogłoszone przetargi, ale nie na wszystkie, bynajmniej nie od razu.
       - Nieruchomości będziemy pozbywać się etapami. Zaczniemy od tych położonych najbliżej szpitala. Z pozyskanych pieniędzy zostanie wykonana infrastruktura (drogi, oświetlenie, kanalizacja, itd.) na segmencie, który został sprzedany. Na te ostatnie działki trzeba będzie trochę poczekać - mówi Tasarz.
       Działki mają od około 15 do 20 arów. Ze wstępnych szacunków wynika, że za metr kw. trzeba będzie zapłacić około 15 złotych (podczas licytacji ceny mogą znacznie wzrosnąć). Na wszystkie działki można już składać wnioski. Szczegółowe informacje można uzyskać u Rafała Malinowskiego, kierownika referatu Gospodarki Przestrzennej i Infrastruktury w Urzędzie Miasta w Golubiu-Dobrzyniu (pokój nr 11, tel. 0 56 683 54 10 wew. 32).
       Uwaga konkurs!
       Burmistrz Golubia-Dobrzynia ogłosił konkurs dla mieszkańców miasta na nazwę nowego osiedla oraz ośmiu ulic na nim położonych. Kupony konkursowe można pobrać w sekretariacie urzędu. Tam też można do 15 marca składać propozycje. Autor najlepszej otrzyma rower górski.
       

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo