Łapówkarza goń

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Sejm rozpoczął prace nad rządowym projektem ustawy powołującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA).
       - CBA ma być niewielką, ale scentralizowaną jednostką, wyspecjalizowaną w zwalczaniu nadużyć i patologii w życiu publicznym - mówił pełnomocnik rządu ds. zwalczania korupcji, poseł Mariusz Kamiński (PiS).
       Posłowie w czasie debaty pytali Kamińskiego, czy kierowanie przez niego urzędem nie upolityczni CBA. Pełnomocnik powiedział, że nikt z funkcjonariuszy nie będzie mógł należeć do żadnej partii politycznej. Kamiński powiedział, że jeśli zostanie szefem CBA wystąpi z PiS i zrezygnuje z mandatu poselskiego - "będę waszym byłym kolegą partyjnym z PiS i byłym kolegą parlamentarnym".
       - Nadszedł czas, by państwo wskazało standardy walki z korupcją - mówił w debacie Przemysław Gosiwski (PiS).
       - Platforma Obywatelska ma poprawki do projektu, bez których ten urząd nie ma szans być bezstronnym - powiedziała tymczasem Julia Pitera.
       Według Krzysztofa Filipka (Samoobrona) w miejsce wielu instytucji zajmujących się korupcją musi powstać jeden urząd, który będzie miał jeden cel - skuteczną walkę z korupcją. Według niego, również prawo międzynarodowe - podpisana, ale nie ratyfikowana przez Polskę konwencja - nakłada na nas obowiązek powołania urzędu antykorupcyjnego.
       - Mamy już 11 formacji, które mogą zatrzymywać, legitymować obywateli. Pan minister Kamiński tworzy dwunastą i mówi, że będzie ona "elitarna". Jedynym warunkiem przyjęcia do niej jest rozmowa kwalifikacyjna. Ergo - będzie to elita Mariusza Kamińskiego, ale czy to będzie elita państwa? - Wątpię - mówił Ryszard Kalisz (SLD).
       Robert Strąk (LPR) mówił, że na każdym kroku każdy może podać przykład, że potrzebne jest CBA, bo potrzebne jest jedno miejsce, do którego można zgłaszać przypadki korupcji.
       - Od kandydatów na funkcjonariuszy CBA nie wymaga się doświadczenia w organach śledczych, a nawet wyższego wykształcenia - zauważył Wiesław Woda (PSL).

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo