Najlepiej z doświadczeniem

  Najlepiej z doświadczeniem

  Agata Kozicka

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Najczęściej poszukiwanym inżynierem w 2005 roku był specjalista mechaniki.
  Bank Danych o Inżynierach szczegółowo przeanalizował oferty pracy kierowane do specjalistów w 2005 roku. Jak wynika z podsumowania, najczęściej poszukiwano absolwentów kierunków mechanicznych, elektronicznych i elektrotechnicznych. - Wiele ofert pracy wynika z zapotrzebowania w branży motoryzacyjnej. Brakuje specjalistów do zakładów produkujących części i podzespoły do samochodów różnych marek - twierdzi Dariusz Żebrowski, dyrektor ds. rekrutacji Banku Danych o Inżynierach.

  Najlepiej z doświadczeniem

  Radosław Knap, specjalista z Banku Danych o Inżynierach


  Największe szanse na rynku pracy inżynierów mają obecnie absolwenci kierunków mechanicznych i elektrotechnicznych. Najwięcej ofert pracy jest dla specjalistów z tych dziedzin, którzy zdobyli już jakieś doświadczenie.  Najczęściej poszukiwani to inżynierowie następujących specjalizacji: mechanika, elektronika, elektrotechnika, automatyka, materiałoznawstwo, budownictwo, inżynieria środowiska, pojazdy i transport, informatyka.

  - Patrząc na trendy rynkowe szczególne zainteresowanie firm produkcyjnych skierowane jest i będzie do absolwentów kierunków mechanicznych i elektrotechnicznych oraz specjalistów tych kierunków z doświadczeniem np. w jakości i utrzymaniu ruchu - mówi Radosław Knap z BDI. - Firmy te jednocześnie oferują duże możliwości szkoleń dopasowujących umiejętności pracowników do bieżących potrzeb.

  Biorąc pod uwagę lokalizację firm najczęściej poszukujących inżynierów można zauważyć znaczne rozproszenie geograficzne potencjalnych pracodawców. Nowe inwestycje zagraniczne lokowane są głównie w województwach: śląskim, dolnośląskim i wielkopolskim. Wciąż na pozycji lidera utrzymuje się jednak województwo mazowieckie. Stolica nie umożliwia inżynierom kariery w branży przemysłowej, ale za to oferuje znaczne możliwości pracy w branżach: IT, serwis, sprzedaż, budownictwo, logistyka.

  Na wschodzie - trudniej

  Najmniejszą liczbą ofert dla inżynierów charakteryzują się województwa: opolskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, podlaskie i świętokrzyskie. Podobne wyniki podaje portal jobpilot.pl w raporcie Rynek Pracy 2005. Najmniej ogłoszeń w nim dotyczyło województw lubelskiego, podlaskiego i opolskiego. - Można wskazać trendy jeżeli chodzi o rozwój gospodarki i liczbę tworzonych miejsc pracy - są to województwa Polski zachodniej i centralnej - mówi Dariusz Żebrowski z BDI.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo