Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepiej z doświadczeniem

Agata Kozicka
Najczęściej poszukiwanym inżynierem w 2005 roku był specjalista mechaniki.

Bank Danych o Inżynierach szczegółowo przeanalizował oferty pracy kierowane do specjalistów w 2005 roku. Jak wynika z podsumowania, najczęściej poszukiwano absolwentów kierunków mechanicznych, elektronicznych i elektrotechnicznych. - Wiele ofert pracy wynika z zapotrzebowania w branży motoryzacyjnej. Brakuje specjalistów do zakładów produkujących części i podzespoły do samochodów różnych marek - twierdzi Dariusz Żebrowski, dyrektor ds. rekrutacji Banku Danych o Inżynierach.

Najlepiej z doświadczeniem

Radosław Knap, specjalista z Banku Danych o Inżynierach

Największe szanse na rynku pracy inżynierów mają obecnie absolwenci kierunków mechanicznych i elektrotechnicznych. Najwięcej ofert pracy jest dla specjalistów z tych dziedzin, którzy zdobyli już jakieś doświadczenie.

Najczęściej poszukiwani to inżynierowie następujących specjalizacji: mechanika, elektronika, elektrotechnika, automatyka, materiałoznawstwo, budownictwo, inżynieria środowiska, pojazdy i transport, informatyka.

- Patrząc na trendy rynkowe szczególne zainteresowanie firm produkcyjnych skierowane jest i będzie do absolwentów kierunków mechanicznych i elektrotechnicznych oraz specjalistów tych kierunków z doświadczeniem np. w jakości i utrzymaniu ruchu - mówi Radosław Knap z BDI. - Firmy te jednocześnie oferują duże możliwości szkoleń dopasowujących umiejętności pracowników do bieżących potrzeb.

Biorąc pod uwagę lokalizację firm najczęściej poszukujących inżynierów można zauważyć znaczne rozproszenie geograficzne potencjalnych pracodawców. Nowe inwestycje zagraniczne lokowane są głównie w województwach: śląskim, dolnośląskim i wielkopolskim. Wciąż na pozycji lidera utrzymuje się jednak województwo mazowieckie. Stolica nie umożliwia inżynierom kariery w branży przemysłowej, ale za to oferuje znaczne możliwości pracy w branżach: IT, serwis, sprzedaż, budownictwo, logistyka.

Na wschodzie - trudniej

Najmniejszą liczbą ofert dla inżynierów charakteryzują się województwa: opolskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, podlaskie i świętokrzyskie. Podobne wyniki podaje portal jobpilot.pl w raporcie Rynek Pracy 2005. Najmniej ogłoszeń w nim dotyczyło województw lubelskiego, podlaskiego i opolskiego. - Można wskazać trendy jeżeli chodzi o rozwój gospodarki i liczbę tworzonych miejsc pracy - są to województwa Polski zachodniej i centralnej - mówi Dariusz Żebrowski z BDI.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska