Podatki lekko tknięte

  Podatki lekko tknięte

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Podatki lekko tknięte
  Oddamy nieco mniej fiskusowi. Są też korzystne propozycje podatkowe resortu finansów dla przedsiębiorców.
  Podatki lekko tknięte
       Minister finansów Zyta Gilowska poinformowała w sobotę, że resort finansów proponuje kilkadziesiąt zmian w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), prawnych (CIT), podatku od towarów i usług (VAT) i akcyzowym. Koszt wszystkich zmian w systemie będzie wynosić 11 mld zł.
       Najważniejsze propozycje dla wszystkich podatników dotyczą przywrócenia zasady waloryzacji podatku PIT, które zostały zniesione w ustawie o PIT z listopada 2003 r.
       - Odmrażamy wszystkie zamrożone elementy konstrukcyjne podatku PIT. Chcemy przywrócenia waloryzacji kwoty wolnej, progów podatkowych oraz kosztów uzyskania przychodów - poinformowała Gilowska. Według niej, po wprowadzeniu tych zmian, kwota wolna od podatku wyniosłaby ok. 3 tys. zł, pierwszy próg podatkowy - 39,3 tys. zł, a drugi próg podatkowy - 78,6 tys. zł. Zaznaczyła, że przywrócenie waloryzacji wyeliminuje coroczne faktyczne podwyżki podatku, wynikające ze wzrostu inflacji. Resort chce, żeby podatnicy mogli rozliczać się według nowych zasad już w rozliczeniu za 2006 r., dokonywanym w 2007 r. - Odmrożenie obowiązywałoby od 2007 roku, ale nie wykluczamy, żeby skalę odnieść do rozliczeń za 2006 rok - powiedziała Gilowska. Dodała, że oznaczałoby to działanie prawa wstecz, ale jest to możliwe, jeśli jest z korzyścią dla podatników.
       Resort finansów proponuje:
       - zniesienie podatku od spadku i darowizn. By uniknąć nadużyć, w przypadku dużych transakcji, spadkobierca będzie musiał powiadomić o tym fakcie urząd skarbowy;
       - prostszy i łatwiejszy sposób przekazywania 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego. Przypominamy, iż "Gazeta Pomorska" w tym roku pomaga Czytelnikom wybrać taką organizację - szczegóły naszej akcji na stronie 4;
       - ułatwienie kontaktu podatników z fiskusem. Na koniec 2007 r. ma być gotowy projekt e-deklaracje, czyli rozliczanie się przez Internet;
       - likwidację znaczków opłaty skarbowej.
       W sierpniu lub we wrześniu powstanie centrum informacji podatkowej. Planowana jest centralizacja udzielania tzw. wiążących interpretacji podatkowych. Zamiast urzędów skarbowych, które je wydają obecnie, zrobi to Ministerstwo Finansów.
       Sporo dobrych wiadomości przekazała natomiast Zyta Gilowska przedsiębiorcom. W ramach obniżki kosztów pracy ma być zmniejszona składka rentowa o 3 pkt proc. z obecnych 13 proc. do 10 proc. Dla przykładu Fundusz Płac w firmie wynoszący 1 mln zł, zostanie zmniejszony do 970 tys. zł. Ministerstwo Finansów proponuje szereg zmian upraszczających podatek VAT, bez zmiany stawek. M.in. małe firmy będą rozliczać się kwartalnie, a nie jak teraz miesięcznie. Inna z propozycji zakłada możliwość odliczenia pełnej kwoty VAT przy zakupie samochodu osobowego do celów działalności gospodarczej, która dziś budzi tak wiele kontrowersji. - Pozwalamy na odliczanie VAT w całości, ponieważ jest to uczciwe i proste rozwiązanie - powiedziała Gilowska. W zamian resort planuje opodatkować, niewielką kwotą, samochody kupione do celów firmowych, a wykorzystywane prywatnie.
       Planowane jest też wprowadzenie ryczałtu (tzw. karty VAT) dla firm mających obroty niższe niż 35 tys. euro rocznie i zwolnienie tych firm z obowiązku stosowania kas fiskalnych. Dotyczyć to będzie np. taksówkarzy, fryzjerów, rzemieślników i małych firm remontowo-budowlanych.
       - Zamierzamy skończyć z mordęgą w rodzaju kasa fiskalna u każdej babci, która handluje koszykiem jabłek - zadeklarowała minister Gilowska. Opodatkowane akcyzą nie będą natomiast kosmetyki - to dobra wiadomość zwłaszcza dla pań, które np. nie mogły sobie pozwolić na zakup drogich markowych perfum. Resort chce także m.in: znieść tzw. kaucję gwarancyjną dla podmiotów rozpoczynających działalność gospodarczą, pozwolić przedsiębiorcom na wliczanie kosztów dodatkowej opieki medycznej.
       Dla solidnego podatnika będą nagrody. Osoby prowadzące nieprzerwanie działalność gospodarczą od 36 miesięcy, które nie figurują w rejestrze dłużników, nie mają zaległości podatkowych większych niż 3 proc. w okresie ostatnich 2 lat i były poddane audytowi zewnętrznemu lub kontroli przez urząd skarbowy w okresie ostatnich 12 miesięcy, będą uprzedzone przez fiskusa o... kolejnej kontroli. Otrzymają także status równoznaczny z brakiem zaległości podatkowych.
       Jan Rokita (PO), na antenie Radia ZET: - Rząd wycofał się z obietnic przeprowadzenia dwóch zasadniczych zmian w systemie podatkowym, tj. obniżenia stawek w podatku PIT już w 2006 r. oraz z pakietu podatkowej polityki rodzinnej.
       
  Jacekśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska: - Proponowane są nowe rozwiązania, ale nie widać wizji systemu, który miałby nastać po wprowadzeniu tych zmian. Być może ustawy pokażą więcej.
       Andrzej Malinowski, prezes Konfederacji Pracodawców Polskich: - Oceniamy pozytywnie kierunek zmian, ponieważ uwzględniają postulaty przedsiębiorców. Teraz czas na konkrety.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo