Maryla Rzeszut

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Zakład Medycyny Fizykalnej i Balneologii już działa. Pacjenci kąpią się w solance lub biorą inhalacje. Grudziądzanie za darmo, chorzy spoza miasta - odpłatnie. Na zabieg przychodzą ze swoim ręcznikiem i strojem kąpielowym. Ma być idealnie czysto.
       Jest to zakład podlegający szpitalowi. Dzięki temu, w sprzężeniu z oddziałami szpitalnymi i poradniami specjalistycznymi , skuteczniej będzie się leczyć pacjentów, wykorzystując solanki.
       - Często było tak, że chory po leczeniu na oddziale rehabilitacji lub ortopedii trafiał na leczenie solankami do uzdrowiska dopiero po kilku miesiącach - objaśnia dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im.
  Biegańskiego Marek Nowak - teraz leczony będzie od razu kompleksowo, z lepszymi efektami. Mając nareszcie na miejscu ośrodek balneologiczny możemy wzbogacić metody leczenia. Już z kąpieli i inhalacji korzystają pierwsze grupy pacjentów. Na zabiegi trzeba mieć skierowanie od lekarza specjalisty. Na inhalacje mogą kierować chorych tylko lekarze z poradni pulmunolgicznej, alergologicznej i laryngologicznej.
       Także na kąpiele skierowanie wystawiają tylko związane ze szpitalem poradnie: rehabilitacyjna, reumatologiczna, ortopedyczna, ginekologiczna, dermatologiczna, pulmunologiczna, alergologiczna i laryngologiczna. Pacjenci zameldowani w Grudziądzu, posiadający skierowanie od lekarza, korzystają z kąpieli i inhalacji bezpłatnie, gdyż Urząd Miejski podpisał ze szpitalem umowę, zgodnie z którą przeznaczy z kasy samorządowej 500 tys. zł na opłacenie zabiegów.
       - Jeśli spoza Grudziądza ktoś chciałby podreperować zdrowie w Zakładzie Medycyny Fizykalnej i Balneologii, zapłaci za zabieg. Cennik już ustalono. Jeśli władze któregoś miasta, powiatu lub gminy są zainteresowane leczeniem pacjentów w grudziądzkim ośrodku, powinny podpisać umowę i sfinansować te świadczenia - informuje Marek Nowak. Zakład Medycyny Fizykalnej i Balneologii przyjmuje pacjentów od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 14.00 - na zabiegi finansowane przez miasto, a od godz. 14.30 do 20.00 - ze skierowaniami na zabiegi płatne. Jeśli zainteresowanie kąpielami i inhalacjami płatnymi będzie większe, zakład przyjmie chorych także w soboty. Każdy pacjent powinien mieć ze sobą ręcznik, strój i płaszcz kąpielowy oraz zmienne obuwie.
       Po otrzymaniu od lekarza skierowania, należy się zarejestrować pod nr tel. 0-56-45 00 562 na zabiegi opłacane przez miasto lub 0-56-45 00 561 - na płatne.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo