Maryla Rzeszut

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Izba Gospodarza z Izbą Handlową i Cechem Rzemiosł Różnych wytoczyły przeciw budowie hipermarketu nowe działo: brak zapisu w uchwale Rady Miejskiej o zgodzie na budowę obiektów handlowych powyżej 2 tys. m kw.
  Jeśli prezydent Grudziądza nasze pismo zignoruje, sprawa skończy się w sądzie - uprzedza Janusz Ponikowski, członek Izby Gospodarczej - a konsultowaliśmy ją z trzema prawnikami. Prezydent udzielił pozwolenia na budowę bezprawnie. Nie ma bowiem w uchwale Rady Miejskiej zapisu dopuszczającego budowę obiektów handlowych o powierzchni powyżej 2.000 m kw. Pisze się tylko o handlu wielkoprzestrzennym. A to nie to samo.
  Mamy opinię prawną, że jest to naruszenie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 27 marca 2003 r. Ustawodawca nie operuje abstrakcyjnym pojęciem "handel wielkoprzestrzenny", lecz konkretnym: powierzchni sprzedaży.

  Pismo w tej sprawie, zaopiniowane przez kancelarię prawną Michała Dulskiego, wpłynęło do grudziądzkiego Ratusza w miniony piątek. Prezydent Andrzej Wiśniewski, jak poinformował jego rzecznik Cezary Oracki, był w tym czasie w Warszawie.

  Miał wspierać, a nie wykańczać

  Przedsiębiorcy nie chcą budowy największego z dotychczasowych marketów w Grudziądzu. Obawiają się, że uderzy zwłaszcza w miejscowe firmy branży budowlanej, zajmujące się budową i wyposażaniem mieszkań . Przypominają, że prezydent obiecywał w kampanii przedwyborczej wspieranie, a nie wykańczanie miejscowego biznesu.

  Nie rozwinęła się w praktyce współpraca władz miejskich z Grudziądzką Federacją Gospodarczą, popierającą prezydenta w kampanii przedwyborczej. Uroczyście podpisane przez zwycięskiego już prezydenta porozumienie o konsultowaniu z Federacją decyzji w sprawach gospodarczych pozostało na papierze.

  W ub. r. Rada Miejska sprzeciwiła się budowie hipermarketu Carrefour, ale (po odwołaniu do wojewody) ostateczny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego otworzył prezydentowi drogę do budowy. Ma to być obiekt handlowy z towarzyszącym mu multikinem oraz innymi atrakcjami kulturalnymi i sportowymi.

  Teraz znów "zagotowało się" wokół terenu wydzielonego ulicami: gen. Hallera, Solidarności, Konarskiego, Zaciszną i Smoleńskiego. Rzecznik prezydenta Cezary Oracki zapowiada, że Ratusz przedstawi stanowisko w sprawie pisma grudziądzkich biznesmenów. - Przecież NSA sprawę dokładnie badał - zauważa - i czy można wnieść coś nowego? Zobaczymy...

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo