Przyjaciel Polski

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W wieku 75 lat zmarł wczoraj były prezydent Niemiec Johannes Rau. Był od dawna ciężko chory. Z urzędu odszedł 1 lipca 2004 r.
       Johannes Rau należał przez blisko pół wieku do grona najwybitniejszych polityków w demokratycznych Niemczech po drugiej wojnie światowej.
       Był symbolem powojennego pojednania Niemiec z Polską, Francją oraz Żydami. W polityce wewnętrznej niemiecki socjaldemokrata stawiał na poprawę materialnej sytuacji robotników, integrację cudzoziemców oraz rozwój dostępnej dla wszystkich warstw społecznych oświaty i nauki.
       Sprawował najwyższy urząd państwowy w latach 1999-2004. Zrezygnował z ubiegania się o ponowną kadencję. Po odejściu z urzędu zapowiadał, że będzie aktywnie uczestniczył w życiu politycznym, jednak dwie poważne operacje uniemożliwiły mu to.
       Do najważniejszych wydarzeń w swojej pięcioletniej kadencji prezydenckiej Rau zaliczył wystąpienie przed obiema izbami polskiego parlamentu. Zrobił to jako pierwszy niemiecki prezydent 30 kwietnia 2004 r., w przeddzień wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
       Pojednanie z Polską było celem Raua jeszcze w czasach, gdy był premierem Nadrenii Północnej-Westfalii. Wkrótce po objęciu urzędu prezydenta złożył 1 września 1999 roku wizytę w Polsce w związku z 60. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo