Z imieniem księdza Jana Twardowskiego

  Z imieniem księdza Jana Twardowskiego

  Adrianna Ośmiałowska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Barbara Kujawska z tomikiem wierszy, który dostała od ks. Jana

  Barbara Kujawska z tomikiem wierszy, który dostała od ks. Jana ©Adrianna Ośmiałowska

  Najprawdopodobniej jesienią br. szkoła specjalna będzie miała swojego patrona. Ma nim zostać, zmarły niedawno, ksiądz poeta. Potrzeba jeszcze zgody kurii, uchwały powiatowej rady i pieniędzy na sztandar.
  Barbara Kujawska z tomikiem wierszy, który dostała od ks. Jana

  Barbara Kujawska z tomikiem wierszy, który dostała od ks. Jana ©Adrianna Ośmiałowska

       - Od dłuższego czasu szukaliśmy patrona. Kandydatów było wielu, m.in. Maria Dąbrowska, Julian Tuwim - mówi dyrektor ZS nr 5 Barbara Kujawska. - W końcu ktoś zaproponował ks. Twardowskiego. Zapoznaliśmy się z jego postacią i rada pedagogiczna, rodzice oraz uczniowie uznali ją za najbardziej odpowiednią.
       
  Dyrektor Kujawska 11 stycznia pojechała do Warszawy. Postanowiła dotrzeć do księdza Jana. Najpierw odwiedziła Siostry Wizytki. Tam dowiedziała się, że ksiądz leży w szpitalu. W lecznicy powitała ją Aleksandra Iwanowska, opiekunka ks. Jana.
       - Przyjął mnie, co było wyjątkowo miłym zaskoczeniem. Bardzo się ucieszył, że jesteśmy kolejną placówką kształcącą dzieci z trudnościami, która chce przyjąć jego imię. Przekazał błogosławieństwo dla całej szkoły i podarował mi tomik "Budzić nadzieję. Abecadło dziewięćdziesięciolatka". Po tygodniu zmarł, zdążywszy jednak wcześniej podpisać zgodę na patronowanie zespołowi - opowiada dyr Kujawska. - To był bardzo ciepły, życzliwy człowiek.
       Ks. Jan Twardowski urodził się 1 czerwca 1915 roku w Warszawie. W 1937 roku rozpoczął naukę na wydziale polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Studia, przerwane wojną, ukończył w 1947 r. W czasie wojny był żołnierzem AK, uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. W 1945 roku podjął naukę na pierwszym, tajnym kursie Seminarium Duchownego w Warszawie, które ukończył w 1948 roku i 4 lipca przyjął święcenia kapłańskie. Do roku 1959, w którym objął stanowisko rektora kościoła Sióstr Wizytek, był wikarym w Zbikowie przy tamtejszej Państwowej Szkole Specjalnej, w Warszawie (kościół św. Stanisława Kostki, Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i Wszystkich Świętych), a także prefektem w liceum Sowińskiego i szkole specjalnej w Pruszkowie. W roku 1959 ukazał się jego pierwszy tom "Wiersze" (na podstawie noty biograficznej w portalu "Opoka").

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo