Hartuj się cały rok

  Hartuj się cały rok

  Not. i fot. Anna Maria Zdrenka

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  z Tomaszem Neumannem, specjalistą medycyny ogólnej i pediatrą z Tucholi.
  Hartuj się cały rok
       - Zima nas nie rozpieszcza. Jak w takich mrozach powinniśmy zadbać o zdrowie?
       - Najważniejsza sprawa to zdrowy rozsądek, tak jak zawsze. Należy ubierać się odpowiednio, czyli ciepło, wielowarstwowo. Chronić stopy, palce, dłonie, uszy, nos i głowę, bo dużo ciepła tracimy przez głowę. Przy zmianie temperatury, w ciepłym pomieszczeniu warto się rozebrać. Najgorsze jest nie tyle samo zimno, ile gwałtowne wahania temperatury, np. kiedy spocimy się i wychodzimy na dwór.
       - Jak zachowywać się na dworzu?
       - Oddychać przez nos, ponieważ w ten sposób nawilżamy i ogrzewamy powietrze.
  Jak najmniej rozmawiać, żeby nie łykać zimnego powietrza. Pamiętać, żeby się ruszać. Jeśli wychodzimy na dłużej, to trzeba wziąć pod uwagę, że szybciej zmarzniemy. Jeżeli zaczynamy się wychładzać, to szybciutko zaczynamy wracać do domu i staramy się ogrzać.
       - Jak się odżywiać?
       - Wypić coś ciepłego, ponieważ rozgrzewamy w ten sposób organizm. Jeżeli planujemy dłuższy spacer czy kulig, to bierzemy termos z czymś ciepłym do picia i coś słodkiego, co szybko nam uzupełni energię. Podczas mrozu jest trochę większe zużycie energii. Koniecznie unikać alkoholu, który daje złudne uczucie ciepła, rozszerza naczynia krwionośne. Większość osób, które zamarzły, były pod wpływem alkoholu.
       - Czy w takie mrozy osoby starsze i dzieci mogą spacerować, czy lepiej, żeby nie wychodziły z domu?
       - Ważny jest odpowiedni ubiór i odpowiednie do tego podejście. Powietrze przy takiej temperaturze jest zdrowsze niż przy plus czy minus 2 - 5 stopniach.
       - Co robić, żeby się nie rozchorować?
       - Nie ma środków, które nas sztucznie uchronią przed mrozem. Jeśli się racjonalnie odżywiamy, jesteśmy aktywni fizycznie odpowiednio do wieku, dbamy o nasze ciało i odpowiednio się hartujemy przez cały rok, to nic nam nie będzie. Na to, żeby być teraz zdrowym, pracujemy cały rok.
       zdjęcie - lekarz

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo