Sąsiad, a nie wróg

  Sąsiad, a nie wróg

  Rozmawiała I Fot. Marietta Chojnacka

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  z Beatą Marzec autorką książki o mniejszości niemieckiej w powiecie sępoleńskim
  Sąsiad, a nie wróg
       - Skąd zainteresowanie mniejszością niemiecką?
       - Studiowałam w Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku współczesne stosunki międzynarodowe na wydziale filologiczno-historycznym. Na seminarium zainteresował mnie temat związany z mniejszością niemiecką. O tym, że zajęłam się powiatem sępoleńskim, zdecydowało miejsce zamieszkania. Chciałam pokazać, że Sępólno to nie tylko dyskoteka "Terminal", bo takie - niestety - skojarzenie nasuwa się wszystkim, gdy powiem, gdzie mieszkam. Wpływ miały też losy rodziny. Moja prababka była Niemką, której rodzina została przeniesiona podczas kolonizacji w okolice Sępólna. I tu została.
       - Lata 1920-1939 dla powiatu sępoleńskiego to bardzo ciekawy czas...
       - Mało kto wie, że właśnie międzywojenny powiat sępoleński po powiecie bielskim na Śląsku był najbardziej "zniemczonym" regionem. W latach dwudziestych połowę mieszkańców stanowili Niemcy. Byłam ciekawa, jakie było Sępólno w tamtych latach. Chciałam też pokazać Niemca z powiatu sępoleńskiego jako człowieka stąd. Nie wroga, a sąsiada.
       - A taki był sępoleński Niemiec?
       - Oczywiście. Do anschlussu Austrii stosunki polsko-niemieckie były poprawne. To byli sąsiedzi i to znaczący gospodarczo. Na początku w powiecie częściej mówiło się po niemiecku, niż po polsku. Wszyscy urzędnicy znali niemiecki. Zgodnie z wytycznymi rządu Polacy byli ostrożni, nie reagowali na zaczepki. W 1939 roku Niemcy poczuli się swobodniej. Do tego czasu ze swastykami, hymnem i flagami hitlerowskimi bardzo uważali. Szczegóły można przeczytać w książce, bo pracę magisterską dzięki pomocy doktorów Jana Dorawy i Józefa Buławy oraz sponsorów udało się wydać w serii Krajeńskie Zeszyty Historyczne.
       - Będzie dalszy ciąg?
       - Teraz najbardziej zależy mi na doktoracie i pracy na uczelni. To jest jednak bardzo trudne. Zaczęłam studiować rusycystykę, aby do niemieckiego i francuskiego dołożyć jeszcze jeden język ważny dla historyka od stosunków międzynarodowych.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo