Komu zaszkodził wyrok Trybunału?

  Komu zaszkodził wyrok Trybunału?

  Adrianna Ośmiałowska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W minionym tygodniu sąd konstytucyjny orzekł, że pobieranie za wydanie karty pojazdu opłaty w wysokości 500 zł jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Każda tak opłata stanowiła dochód budżetu powiatu. Jak wyrok odbije się na planach finansowych na bieżący rok?
       Zgodnie z decyzją Trybunału Konstytucyjnego, od 1 maja 2006 r. podczas rejestracji samochodów sprowadzanych z zagranicy, za wydanie karty pojazdu nie będziemy płacić 500 zł, a znacznie mniej. Stawkę określi ostatecznie szef resortu transportu, ale wiadomo już, że ma ona wynosić między 70 a 90 zł.
       W powiecie rypińskim wyrok nie wzbudził zamieszania. W minionym roku wydział komunikacji starostwa powiatowego wydał 1137 kart, na czym budżet zarobił 568 tys. 500 zł.
       - Późną jesienią 2005 r. pojawiły się głosy o spodziewanym wyroku TK. Skarbnik powiatu i kierownik wydziału komunikacji dowiedziały się o tym na szkoleniach i przezornie ujęły w budżecie wpływy za jednorazowe wydanie karty na poziomie 75 zł - mówi wicestarosta rypiński Marek Błaszkiewicz. - W związku z tym nie czekają nas żadne drastyczne cięcia wydatków.
       
  Znacznie gorzej jest w powiecie golubsko-dobrzyńskim. Tam w 2005 r. wydano 1,3 tys. kart, co dało 650 tys. zł dochodu. W budżecie na 2006 r. zaplanowano wpływy podobnego rzędu. A to oznacza stratę około 0,5 mln zł.
       Skarbnik powiatu Małgorzata Chojnacka: - Kto w listopadzie ubiegłego roku mógł przewidzieć, że tak się stanie? I tak ciężko było spiąć konstruowany wówczas budżet. Ciężko będzie znaleźć te 500 tys. zł. Przecież to jedna porządna inwestycja drogowa.
       
  Skarbnik przewiduje, że nie da się zrealizować zaplanowanego remontu budynku starostwa, "spadnie" też zapewne któreś z przedsięwzięć drogowych.
       

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo