Drogowe zmagania

  (kk)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W naszych redakcjach często odbieramy telefony od Czytelników, którzy narzekają na stan dróg należących do powiatu golubsko-dobrzyńskiego. - Zarządca kpi sobie z użytkowników - zgodnie mówią dzwoniący. Ta kpina jednak sporo kosztuje.
       Powiatowy Zarząd Dróg w Golubiu-Dobrzyniu najwięcej pieniędzy przeznacza na bieżące utrzymanie dróg. W minionym roku wydatki na ten cel wyniosły ponad milion złotych (55 proc. budżetu ZDP). Zimowe utrzymanie dróg łącznie z zakupem i sporządzeniem mieszanki piasku z solą kosztowało 207 tys. zł. Ponadto zarząd wyremontował cząstkowo drogi. Zapłaciliśmy za to 538 tys. złotych. Wykonano też nakładki z masy bitumicznej, które zlikwidowały zaniżenia najazdu i zjazdu na most w Rużu (gmina Zbójno) i wyprofilowano drogę Cieszyny - Lisewski Młyn (gmina Golub-Dobrzyń).
  Zarząd zlikwidował też przełomy na drodze w Marianach (gmina Kowalewo Pomorskie), co kosztowało prawie 20 tys. złotych. W minionym roku ZDW przeznaczył też ponad 22 tysiące złotych na budowę chodników. Nowe nawierzchnie powstały przy ulicy Chopina w Kowalewie Pomorskim i w Ciechocinie. Do obu inwestycji zarząd zakupił materiały, a prace wykonały lokalne samorządy.
       PZD w 2005 roku prześwietlał oraz wycinał gałęzie drzew oraz krzewów rosnących na poboczach, a także kosił trawę i chwasty. Za te działania zapłaciliśmy ponad 83 tysiące złotych. Do statutowych zadań PZD należy utrzymanie porządku na drogach powiatowych (w ubiegłym roku przeznaczono na ten cel prawie 12 tys. zł) i oznakowanie ich (prawie 50 tys. zł). Jednostka zajmowała się również zbieraniem ziemi naniesionej na jezdnie przez ulewne deszcze (8,7 tys. zł), usuwaniem wyrw na poboczach (9,4 tys. zł) oraz zanieczyszczeń z przydrożnych rowów (3,8 tys. zł). Ponad zarząd oddzielał słupkami, barierkami, poręczami i łańcuchami pobocza od jezdni (5 tys. zł) oraz wykonał wodościeki na drogach (14,4 tys. zł).
       W minionym roku odnowiono też nawierzchnię drogi Golub-Dobrzyń-Radomin (509 tys. zł) oraz ulicy Sokołowskiej w Golubiu-Dobrzyniu (270 tys. zł).
       Dzięki subwencji z ochrony środowiska możliwy był zakup pilarki, podkrzesywarki oraz rozrzutnika dla PZD. Łącznie sprzęt ten kosztował ponad 17 tys. złotych.
       

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo