Decyzja do 15 stycznia

  Decyzja do 15 stycznia

  MAŁGORZATA WĄSACZ

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Chcesz za darmo studiować w Szkocji? Złóż podanie do 15 stycznia.
  Dlaczego warto studiować w Szkocji? - Bo tamtejsze uczelnie umożliwiają zdobycie prestiżowego, uznawanego na całym świecie dyplomu. Najbardziej znane uniwersytety w Szkocji znajdują się w czołówkach ogólnoświatowych rankingów szkół wyższych. Cenione są za jakość nauczania, wybitne osiągnięcia naukowe, a także za wielowiekową tradycję. W Polsce najbardziej znane szkockie uczelnie to uniwersytety w Glasgow, Edynburgu oraz - za sprawą księcia Williama - Uniwersytet St. Andrews - tłumaczy Joanna Kontkiewicz-Studzińska z agencji Sigma International w Warszawie.

  Nie zarobią, nie zapłacą

  Przed wejściem Polski do Unii Europejskiej za studia pierwszego stopnia (odpowiednik naszych licencjatów) na większości szkockich uniwersytetów polscy studenci zapłaciliby kilkanaście tysięcy funtów rocznie. Teraz Szkoci stwarzają im możliwość studiowania za darmo. - Szkocki system edukacji zobowiązuje jednak absolwentów tego typu studiów do uiszczenia jednorazowej opłaty w wysokości 2100 funtów. Jest jeden warunek - ich roczna pensja po zakończeniu studiów musi przekroczyć 15 000 funtów, czyli około 90 tysięcy złotych. W Polsce absolwenci nie otrzymują tak wysokich zarobków, więc nie będą musieli zwracać za naukę w Szkocji - zapewnia Joanna Kontkiewicz-Studzińska.
  Uwaga! W Szkocji płatne są dopiero tzw. kursy postgraduate, kończące się dyplomem Master of Arts/Master of Science oraz studia doktoranckie.

  Złóż podanie

  Złóż podanie


  Maturzyści, którzy chcieliby podjąć studia w Szkocji lub Wielkiej Brytanii, muszą do 15 stycznia przesłać swoje podanie do rządowej instytucji brytyjskiej Universities and Colleges Admissions Service - www.ucas.com
  Od przyszłych studentów na Wyspach Brytyjskich wymaga się znajomości języka angielskiego, potwierdzonej certyfikatem, najlepiej Certificate in Advanced English (CAE) lub Certificate of Proficiency (CPE). Udział w olimpiadach przedmiotowych, a także dobre wyniki w sporcie, dodatkowo bardzo pomagają w przyjęciu na studia.  Tanie utrzymanie

  Utrzymanie w Szkocji jest znacznie tańsze niż np. w Londynie. Mieszkanie, wyżywienie i życie towarzyskie to roczny wydatek co najmniej 3,5 tys. funtów (ok. 20 tys. zł). Aby się utrzymać, studenci pracują, i to już od pierwszego roku studiów. Wiele uczelni pomaga znaleźć zatrudnienie. Nawet przy ograniczeniu pracy do 20 godzin tygodniowo, które wprowadza wiele uniwersytetów w Szkocji, student jest w stanie zarobić na swoje wydatki.


  Drożej w Anglii

  Możesz również przesłać aplikację na jedną z brytyjskich uczelni. Niestety - za naukę w Anglii trzeba płacić, i to słono. Średnio rok nauki to wydatek 3 tys funtów. Są jednak znacznie droższe kierunki: nauki ścisłe kosztują: 8-12 tys funtów rocznie, a medycyna i stomatologia - 12-19 tys funtów rocznie. Koszty utrzymania w Anglii to około 800 funtów miesięcznie. Miejsce w pokoju dwuosobowym na obrzeżach Londynu kosztuje 150-200 funtów miesięcznie. Dojazdy do centrum i poruszanie się po mieście - kolejne 50-70 funtów. Studentom trudno też liczyć na stypendium. Mogą jednak legalnie pracować 20 godzin tygodniowo.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo