Dom pełen pamiątek

  Dom pełen pamiątek

  (MAW)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Irena Janowska, prezes Bydgoskiego Klubu Przyjaciół Zwierząt "Animals"
  Dom pełen pamiątek

  ©Tytus Żmijewski

  Dzięki mojej mamie przechowuję wiele rodzinnych pamiątek. Niektóre z nich mają już ponad 100 lat. Jest wśród nich między innymi mamy książeczka do I komunii świętej. Wszystkie te dokumenty mają dla mnie olbrzymią wartość.

  Rodzice mamy Konstanty i Agnieszka Lewandowscy mieszkali w Bydgoszczy. Byli właścicielami dwóch kamienic przy ul. Królowej Jadwigi. W jednej z nich mieściła się niewielka manufaktura dziadków. Z kolei rodzice taty Stanisław Teofil i Kordula Siudzińscy pochodzili z Nakła nad Notecią. Byli właścicielami ziemskimi w Trzeciewnicy. Mieli trzy córki i czterech synów. Wszyscy synowie byli uczestnikami powstania wielkopolskiego.

  Mój tata Stefan w 1919 r. przeprowadził się do Bydgoszczy, zamieszkał przy ul. Dworcowej. Dwa lata później poślubił moją mamę Martę. Przez pierwsze lata mieszkali przy Królowej Jadwigi, gdzie się urodziłam. Potem przenieśli się na ul. Lipową. Rodzice byli właścicielami hurtowni papieru, przed wojną dobrze im się powodziło. Po wojnie ojciec nie otworzył już własnego przedsiębiorstwa, nie sprzyjał temu klimat polityczny. Dostał jednak pracę w „Domu Książki". Finansowo było nam ciężko. Ja jednak szybko usamodzielniłam się wyjeżdżając w 1948 r. do Poznania na studia.

  (kap)


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo