Kontrakty na szali

  Rozmawiała I Fot. Marietta Chojnacka

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  ze Stanisławem Plewako prezesem spółki "Novum-Med", prowadzącej Szpital Powiatowy w Więcborku
  Kontrakty na szali
       - W Sejmie waży się los kontraktów pielęgniarskich. Jeśli zostaną zabronione, to dla spółki "Novum Med" będzie to trudna sytuacja?
       - Nowelizacja ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej wymienia pięć rodzajów praktyk pielęgniarskich, a w szpitalu w Więcborku pielęgniarki mają praktyki indywidualne i specjalistyczne w miejscu wezwania, czyli tam, gdzie jest robota. Szum jest niepotrzebny, bo naszych pielęgniarek to nie dotyczy, a nie wierzę, aby Sejm zakazał zatrudniania pielęgniarek i położnych na podstawie umów cywilnoprawnych.
       - W Więcborku - ewenement na skalę całego kraju - wszystkie pielęgniarki i położne są na kontraktach. Może chcą wrócić na etat?
       - Na zasadzie umów cywilnoprawnych pracuje w szpitalu około 80 osób. Poza położnymi nie dotarło do mnie, aby którakolwiek z pielęgniarek była niezadowolona. Wątpię, aby chciały to zmienić, bo zarabiają więcej, a poza tym mogą sobie dojazdy, materiały do pracy wliczyć w koszty.
       - To ile zarabia pielęgniarka kontraktowa w Więcborku?
       - Na czysto średnio 2 tys. zł za 180 godzin pracy. Może więcej, jeśli będzie pracować dłużej. Kolejna grupa przeszła na kontrakty i zarabiają więcej niż ich koleżanki, które zrobiły to wcześniej. Korzystają bowiem z ulgi dla rozpoczynających działalność gospodarczą i płacą tylko jedną trzecią składki do ZUS, czyli 245 zł miesięcznie.
       - A co będzie, gdy Sejm zakaże kontraktów?
       - 20 tys. pielęgniarek tak pracuje i chwalą sobie. Czasy się zmieniły, mamy wolny rynek, pielęgniarki też chcą z niego korzystać. Spółka "Novum Med" dzięki oszczędnościom na kontraktach mogła płacić ten nieszczęsny czynsz dzierżawny syndykowi.
       

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo