Norweskie apetyty

  Marietta Chojnacka

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Sępólno chce 4 miliony z funduszu norweskiego na tzw. wielką rurę. Czy się uda, okaże się najwcześniej za pół roku. Tyle bowiem trwa sprawdzanie wniosku o dotację.
       Z bałtyckich
       
  Nie udało się pozyskać wielkich milionów z funduszy unijnych, więc samorządowcy realizują budowę kanalizacji mniejszymi krokami. Być może sieć na jednym z największych osiedli jednorodzinnych w Sępólnie - os. Jana Pawła II - powstanie za pieniądze z funduszu norweskiego. Nienależąca do Unii Europejskiej Norwegia stworzyła fundusz pomocowy dla krajów nadbałtyckich, które chcą inwestować w ochronę środowiska. Warunkiem jest jednak inwestycja za przynajmniej 1 mln euro.
       Długo, ale dużo
       
  Sępolanie złożyli do ministerstwa ochrony środowiska wniosek na dofinansowanie budowy kanalizacji na os. Jana Pawła II aż do Kawli. Sieć w tej część Sępólna ma kosztować ponad 4 mln zł, a z funduszu norweskiego można otrzymać ponad 80 proc. dotacji.
       - Procedura jest żmudna - mówi burmistrz Waldemar Stupałkowski. - Wniosek najpierw weryfikuje ministerstwo, potem przesyłany jest do Norwegii, a stamtąd do Brukseli, aby o zamyśle wypowiedziała się Unia Europejska.
       
  Przyszłościowa sieć
       
  Jeśli się uda, to kilkadziesiąt domów na Jana Pawła II będzie skanalizowanych, a sieć zostanie pociągnięta aż do Kawli, aby przez tamtejszą popegeerowską oczyszczalnię doprowadzić ścieki do Sępólna. - To ważna i przyszłościowa część miasta, bo w tym miejscu w najbliższym czasie powstanie nowe osiedle domów jednorodzinnych. - zapewnia Stupałkowski. - Tereny są już wydzielone.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo