Grudziądz żegna bohatera!

  Grudziądz żegna bohatera!

  (marz)

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Wspaniały oficer kawalerii, żołnierz Amii Krajowej, płk w stanie spoczynku Roman M. Bąk - Bąkowski zmarł 4 grudnia w Krakowie.
       Pamiętamy Pułkownika ze Zjazdów Kawalerzystów II RP i z kolejnych rocznic szarży pod Krojantami . Młodzież Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. 18. Pułku Ułanów Pomorskich odwiedzał w szkole nawet dwa razy w roku. Nigdy nie zapomniał o upominkach dla "swojej" klasy. Uczniowie podziwiali go i kochali. Nazywali "Dziadkiem"...
       Urodził się 26 kwietnia 1910 r w miejscowości Zakrocz koło Rypina.
  Męskie Gimnazjum ukończył w Brodnicy, po czym na ochotnika zgłosił się do wojska. W 1928 otrzymał powołanie do 18. Pułku Ułanów Pomorskich w Grudziądzu. Był najmłodszym ochotnikiem w 1. szwadronie pułku.
       Po ukończeniu Pułkowej Szkoły Podoficerskiej od 1929 do 1934 r był podwładnym por. Jana Ładosia (późniejszego bohatera spod Krojant). Od 1937 r - podporucznik w Korpusie Oficerskim Kawalerii. Uprawiał hippikę i szermierkę, osiągając znaczne sukcesy. W kampanii wrześniowej 1939 r walczył w 8. Pułku Strzelców Konnych, m.in. w bitwie nad Bzurą. Od 1940 r żołnierz AK. Uczestnik akcji "Burza". Więziony na Montelupich. Po wojnie - dowódca Szwadronu Reprezentacyjnego WP. Odznaczony m.in. londyńskim Krzyżem Walecznych.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo