Prosto z Persji

  MALWA

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Cyklameny lubią jasne stanowiska, ale nie bezpośrednie promienie słońca. Nie znoszą też zbyt wysokiej temperatury, która może być przyczyną żółknięcia

  Cyklameny lubią jasne stanowiska, ale nie bezpośrednie promienie słońca. Nie znoszą też zbyt wysokiej temperatury, która może być przyczyną żółknięcia i drobnienia liści. ©BURDA POLSKA

  Fiołek alpejski, zwany też cyklamenem (łac. Cyklamen persicum) pochodzi z Azji Mniejszej i znad brzegów Morza Śródziemnego. Jego odmiany kwitną na biało, różowo, fioletowo i w różnych odcieniach czerwieni od jesieni do wiosny. Liście i pędy kwiatowe cyklamenów wyrastają z dużych brązowych bulw. Liście są sercowate, ciemnozielone z wzorkiem, na długich ogonkach.
  Cyklameny lubią jasne stanowiska, ale nie bezpośrednie promienie słońca. Nie znoszą też zbyt wysokiej temperatury, która może być przyczyną żółknięcia

  Cyklameny lubią jasne stanowiska, ale nie bezpośrednie promienie słońca. Nie znoszą też zbyt wysokiej temperatury, która może być przyczyną żółknięcia i drobnienia liści. ©BURDA POLSKA

  Kwiaty są, w zależności od odmiany, różnej wielkości i koloru. Pędy kwiatowe po przekwitnięciu kwiatu skręcają się w spiralę.

  Ostrożnie z podlewaniem
  Cyklameny wielkokwiatowe uprawiane są w naszym klimacie w mieszkaniach, ponieważ nie znoszą przymrozków. Rośliny te lubią jasne stanowiska, ale nie bezpośrednie promienie słońca. Nie znoszą też zbyt wysokiej temperatury, która może być przyczyną żółknięcia i drobnienia liści.

  Podłoże w doniczce powinno być stale wilgotne, ale podlewać należy na spodeczek, żeby nie moczyć bulw. W czasie wzrostu i kwitnienia nawozimy co 14 dni. Po przekwitnięciu cyklameny powinny sobie trochę odpocząć. Usuwamy stare, zaschnięte liście, ograniczamy podlewanie do jednego w tygodniu i stawiamy rośliny w chłodnym miejscu.

  W sierpniu przesadzamy cyklameny do świeżego podłoża, w taki sposób, żeby 1/3 bulwy wystawała nad ziemię. Podlewamy umiarkowanie, a po pojawieniu się nowych liści zaczynamy nawożenie. Cyklamen obficie zakwitnie w listopadzie - grudniu.

  Kwiaty pod drzewami
  Naturalnym siedliskiem cyklamenów są górskie lasy w południowej części Europy oraz tereny znad Morza Śródziemnego, ale także w naszym klimacie miniaturowe cyklameny mogą przetrwać zimę w ogrodzie.

  W lecie (od lipca do września) kwitnąć będzie cyklamen europejski (Cyklamen europaeum), a od września do listopada - cyklamen bluszczolistny (Cyklamen hederifolium). Cyklamen europejski wyróżnia się okrągłymi liśćmi w srebrne wzory oraz silnie pachnącymi kwiatami w kolorze od jasnego do ciemnego różu. Cyklamen bluszczolistny ma liście podobne do bluszczu z charakterystycznym srebrzystym wzorem. Pachnie jak konwalia, ma kwiaty białe, czerwone i różowe w wielu odcieniach.

  W lutym zaczyna kwitnąć Cyklamen coum. Ma karminowoczerwone kwiaty, a sadzi się go późnym latem.
  Cyklamenom w ogrodzie musimy zapewnić osłonięte stanowisko w półcieniu. Ziemia powinna być bogata w próchnicę, wapienna.

  Hodowla z nasion
  Ogrodnicy amatorzy mogą się pokusić o wyhodowanie cyklamenów z nasion. Najpierw trzeba przygotować plastikowe kuwety wypełnione ziemią dla cyklamenów - zasobną, z dużą ilością wapna. Na powierzchni podłoża równomiernie rozsypujemy drobne nasionka i przykrywamy je centymetrową warstwą ziemi. Musimy pamiętać o tym, że nasiona cyklamena wykiełkują tylko w ciemności.
  Następnie podłoże podlewamy i odstawiamy kuwetę w miejsce o temperaturze 18-20 st. C. Podłoże w ciągu następnych dni nie może przeschnąć.

  Kiedy siewki rozwiną w pełni pierwsze liście, pikujemy je pojedynczo do małych doniczek. W miarę wzrostu przesadzamy do większych pojemników, pamiętając o systematycznym podlewaniu i nawożeniu.

  W przyszłym tygodniu - ogród w grudniu.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo