Ładunek wybuchowy

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Plany budowy w Polsce bazy mającej stanowić ogniwo w globalnej amerykańskiej sieci obrony przeciwrakietowej są z wojskowego punktu widzenia sensowne, jednak pod względem politycznym zawierają ładunek wybuchowy - uważa niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
       "Z wojskowego punktu widzenia byłoby to jak najbardziej sensowne i to dla obu stron" - ocenił autor opublikowanego w piątek komentarza. Wyjaśnił, że Amerykanie zyskaliby możliwość przechwytywania rakiet w miejscu znajdującym się dużo bliżej od potencjalnych przeciwników niż w przypadku systemu zainstalowanego na Alasce. W dodatku, Polacy pomogliby Europejczykom "wskoczyć pod ten parasol", który w dobie broni masowego rażenia może jeszcze nabrać wielkiego znaczenia - czytamy.
       "Z politycznego punktu widzenia projekt zawiera jednak spory ładunek wybuchowy. Rosjanie już wcześniej grzmieli przeciwko systemowi obrony antyrakietowej, chociaż nie jest on skierowany przeciwko Moskwie" - podkreślił komentator. Fakt, że Polacy znów wybiegną przed szereg jako wierny sojusznik Ameryki, rozdrażni w Rosji wiele osób, szczególnie wojskowych - ostrzega "FAZ".
       "Odchodzący rząd Niemiec przyjął w tej sprawie rosyjską interpretację. Nowemu rządowi (Angeli Merkel) może nadarzyć się tutaj, wcześniej niż się spodziewano, możliwość działania ponad atlantyckimi i europejskimi podziałami w celu osiągnięcia kompromisu" - stwierdził w konkluzji komentator "FAZ".

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo