Co boli mieszkańców?

  Co boli mieszkańców?

  Tekst i fot. Aleksander Czarnecki

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Około 30. mieszkańców Wąbrzeźna wzięło udział w otwartym spotkaniu z Ryszardem Polańskim, wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej oraz burmistrzem Bogdanem Koszutą. <b>
       Mieszkańcy mieli okazję do podzielenia się z "władzą" swoimi problemami i bolączkami.
       Kłopoty kierowców
       
  - Wąbrzeźno jest miastem nieprzyjaznym dla kierowców - alarmował Henryk Dobosz. Jako dowód wskazał brak miejsc parkingowych w centrum.
       Odpowiadając burmistrz Koszuta przypomniał, że to członkowie poprzednich władz miasta sprzedali parking przy kościele, a potem, aby szukać miejsc dla samochodów, musieli wydzierżawić ziemię i utworzyć zastępczy postój przy ulicy Żołnierza Polskiego.
       - Wycofałem się z tej transakcji, gdyż koszty kilkuletniej dzierżawy zrównały się z przychodami ze sprzedaży parkingu. Wydając pieniądze na wynajmy, nie możemy realizować nowych inwestycji! - mówił Koszuta, - a nowe parkingi także powstają, ostatnio przy pływalni. W planie mamy również rozbudowę parkingu przy ulicy Wolności.
       
  Toalety są potrzebne, ale nie najważniejsze
       
  - Dlaczego przy cmentarzu na ulicy Mikołaja z Ryńska nie ma toalet? Są potrzebne - przekonywał Zdzisław Różański
       Burmistrz Koszuta: - Wybudowanie toalet i parkingu przy cmentarzu jest w planach, jednak nie najbliższych. Nie ma ich, w założeniach przyszłorocznego budżetu, gdyż priorytetowo podchodzimy do inwestycji mających szanse na dofinansowanie ze środków unijnych.
       
  Ignacy Izydorczyk wnioskował natomiast, aby patronem niedawno otwartej pływalni miejskiej został zasłużony nauczyciel i wychowawca wielu pokoleń młodzieży - Paweł Bączyński. Wniosek ten, jak zapewnili samorządowcy, trafi pod obrady komisji Rady Miejskiej.
       - Jesteśmy świadkami kryzysu wartości patriotycznych, czego świadectwem jest niewielka ilość flag państwowych wywieszonych przez mieszkańców Wąbrzeźna w dniu Święta Niepodległości - zauważał jeszcze Ignacy Izydorczyk.
       Wystartujemy w następnych wyborach
       
  Jedno pytanie skierowano do obu samorządowców: czy będą kandydować w następnych wyborach? Obaj odpowiedzieli, że mają taki zamiar.
       W trakcie spotkania wiele gorzkich słów padło pod adresem młodzieży, a szczególnie wobec zdarzających się przypadków braku szacunku wobec mienia publicznego oraz nagannego zachowania w stosunku do osób starszych.
       Inicjatorem spotkania był radny Polański. Nie pierwszy już raz, bo w ciągu swoich dwóch samorządowych kadencji zorganizował aż 21. takich spotkań z mieszkańcami. Także tym razem rozpoczął spotkanie od krótkiego podsumowania swej działalności. Wyliczył m.in., że jest autorem co czwartego wniosku i co szóstej interpelacji, jakie składają radni na posiedzeniach plenarnych.
       Natomiast burmistrz Koszuta we wstępie przedstawił priorytety przyszłorocznego budżetu. Głównym zadaniem inwestycyjnym miasta będzie zakończenie budowy obwodnicy, co w przyszłym roku kosztować będzie 2,134 mln zł. Na utrzymanie basenu w skali całego roku w projekcie budżetu zarezerwowana została kwota 1,1 mln zł.
       Burmistrz przypomniał także o przygotowaniach do wdrożenia programu rewitalizacji miasta i programu termoizolacji gmachów użyteczności publicznej.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo