Prace społecznie użyteczne

  Prace społecznie użyteczne

  EWA BRZOZOWSKA-KOWALKA

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  <b><i>Od kilku miesięcy jestem osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku. Czy mogę być skierowana przez urząd pracy do tzw. prac społecznie użytecznych?</i> - JADWIGA z WŁOCŁAWKA.</b>
  Na wniosek gminy starosta może skierować do wykonywania prac społecznie użytecznych tylko bezrobotnych, którzy ponadto korzystają ze świadczeń pomocy społecznej.

  Prace te nie mogą przekraczać 10 godzin tygodniowo i odbywać się mogą jedynie w miejscu zamieszkania lub pobytu osoby bezrobotnej.

  W okresie wykonywania prac społecznie użytecznych bezrobotny otrzyma świadczenie w wysokości nie niższej niż 6 zł brutto na godzinę. Nie przysługuje ono za wszystkie okresy niewykonywania pracy jak również za okresy udokumentowanej niezdolności do pracy.

  Zgodnie z definicją prace społecznie użyteczne oznaczają prace wykonywane przez bezrobotnych bez prawa do zasiłku, organizowane przez gminę w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, organizacjach lub instytucjach statutowo zajmujących się pomocą charytatywną lub na rzecz społeczności lokalnej.

  Pracodawca korzystający z pracy bezrobotnego będzie musiał zapewnić mu warunki wykonywania pracy, jakie mają zatrudnieni u niego pracownicy (dotyczy to bhp, odzieży i obuwia roboczego itp.).

  Nieuzasadniona odmowa podjęcia tej pracy skutkuje pozbawieniem bezrobotnego statusu bezrobotnego na okres 90 dni.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo