Kontrola wiary

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Władze Rosji przygotowują działania, które pozwolą im wzmóc kontrolę nad organizacjami religijnymi i ograniczyć "zagraniczny ekspansjonizm religijny" - poinformował wczoraj dziennik "Wiedomosti".
       Dziennik powołuje się na tajny raport rosyjskiego Ministerstwa Sprawiedliwości, który przygotowano na październikowe zebranie kremlowskiej Rady Bezpieczeństwa.
       Według dziennika, w raporcie, w którym skrytykowano "zagraniczny ekspansjonizm religijny", zaproponowano zaostrzenie procedur wydawania wiz wjazdowych dla misjonarzy i uproszczenie procedur likwidacji ośrodków religijnych. Raport informuje, że w ostatnich dziesięciu latach liczba ruchów religijnych w Moskwie wzrosła z 20 do 69.
       Ministerstwo Sprawiedliwości zasugerowało także rozwiązania bardziej radykalne, które, jak pisze dziennik, mają niewielką szansę na zatwierdzenie przez Dumę, niższą izbę parlamentu. Chodzi mianowicie o utworzenie "jednej centralnej organizacji poszczególnych wyznań na danym terenie, która będzie mieć osobowość prawną".
       W tym kontekście przytoczono przykład muzułmanów Rosji, którzy, jak napisano w referacie, mają ponad 40 oficjalnie zarejestrowanych "centrów religijnych".
       Przedstawiciel Patriarchatu Moskiewskiego ojciec Wsiewołod Czaplin powiedział, że "trudno jest komentować nie do końca sprecyzowane propozycje", lecz, o ile mu wiadomo, "nikt nie przygotowuje żadnej rewolucji".
       Powiedział, że chodzi jedynie o uściślenie już istniejącej ustawy, co, jak się wyraził, "pozwoli społeczeństwu bardziej kontrolować to, co się dzieje w sferze religijnej".

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo