On zrobi porządek

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Sędzia Andrzej Kryże, który osądził aferę FOZZ, jest od piątku nowym wiceministrem sprawiedliwości. Kryże zapowiada reformę organizacji pracy sądów oraz zmiany w prawie karnym i cywilnym.
  On zrobi porządek
       Andrzej Kryże (fot. obok) mówił w piątek, że w strukturze sądownictwa leżą jeszcze duże możliwości wydajniejszej pracy, tylko trzeba ją racjonalnie zorganizować. Będzie on także nadzorował prace legislacyjne. Kryże zapowiedział m.in. przygotowanie zmian upraszczających i usprawniających procedury karne i cywilne, a także doprowadzenie do tego, by sądy mogły dyscyplinować uczestników procesów. Mówił o przyspieszonym sądownictwie, ale w nowej formie - w sprawach dotyczących osób schwytanych na gorącym uczynku lub bezpośrednio po nim. Wspominał też o planie odejścia od udziału ławników w orzekaniu przez sądy.
       Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro pytany przez dziennikarzy, czy nie obawia się zarzutu, iż nominacja dla sędziego Kryże to swoista nagroda za to, że pod jego przewodnictwem zapadły wyroki skazujące w procesie w sprawie FOZZ, odpowiedział: - Trzeba mieć wielką złą wolę, by stawiać tej nominacji taki zarzut.
       Minister Ziobro dodał, że sędzia Kryże jako osoba, która pokazała się od strony znakomitego organizatora pracy sądu właśnie w procesie FOZZ, najlepiej nadaje się do organizacji pracy całego sądownictwa. Sam Andrzej Kryże powiedział tylko: - Zajmę się działalnością merytoryczną i nie będę miał czasu na uszczypliwości.
       Prezes Rady Ministrów Kazimierz Marcinkiewicz powołał w piątek: Jana Krzysztofa Ardanowskiego (dotychczasowego prezesa Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej) i Lecha Różańskiego na stanowiska podsekretarzy stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Adama Lipińskiego na stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów; Tomasza Mertę na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Andrzeja Kaczmarka i Tomasza Wilczaka na stanowiska podsekretarzy stanu w Ministerstwie Gospodarki.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo