Dom wielofunkcyjny

    (woj)

    Gazeta Pomorska

    Aktualizacja:

    Gazeta Pomorska

    Już niebawem grudziądzkie Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego, w strukturze którego funkcjonuje Dom Dziecka, stanie się "placówką wielofunkcyjną". Decyzję w tej sprawie podjęli radni na ostatniej sesji Rady Miejskiej.
         Projekt uchwały o rozszerzeniu dotychczasowego zakresu oddziaływania "Centrum" podpisał Sławomir Szymański, wiceprezydent Grudziądza. Podstawą do proponowanego przekształcenia Centrum jest wymóg wynikający z ustawy o pomocy społecznej, który stanowi, że placówka opiekuńczo-wychowawcza, jaką jest grudziądzkie Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego, powinna "łączyć działania interwencyjne, socjalizacyjne i inne działania na rzecz pomocy dziecku i rodzinie przyjmując formę placówki wielofunkcyjnej."
         - Kiedy w 1999 roku nasz samorząd przejmował od wojewody toruńskiego Dom Dziecka w Grudziądzu - wyjaśnia Sławomir Szymański - placówka ta funkcjonowała w oparciu przepisy ministra edukacji narodowej i statut zatwierdzony przez ówczesne Kuratorium Oświaty i Wychowania.
    Rok później placówki opiekuńczo-wychowawcze znalazły się już w gestii ministra pracy i polityki społecznej, a obowiązująca wówczas ustawa o pomocy społecznej nie dawała możliwości tworzenia placówek wielofunkcyjnych. Jednak już w grudniu 2001 roku w zatwierdzonym przez władze miasta regulaminie Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego, powołanego na bazie grudziądzkiego Domu Dziecka, zapisano, że jest to "placówka socjalizacyjna z elementami wsparcia interwencyjnego oraz wsparcia dziennego". Teraz, zgodnie z obowiązującą ustawą o pomocy społecznej, od 1 stycznia 2006 roku trzeba przekształcić nasze "Centrum" w typową placówkę wielofunkcyjną.

         Od nowego roku "Centrum" wypełniać ma pięć głównych zadań. Będą to powinności: socjalizacyjne - umożliwiające prawidłowy rozwój wychowanków, interwencyjne - dające możliwość pobytu dzieci przyjmowanych w ramach interwencji, Dziennej Grupy Wspierania z hostelem, Poradni Rodzinnej oraz poradnictwa dla ofiar przemocy.
         

    Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

    Komentarze

    Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

    Najnowsze wiadomości

    Zobacz więcej

    Najczęściej czytane

    Pomorska.pl poleca

    Wideo