Garderoba babci Stefanii

  Garderoba babci Stefanii

  Hanka Sowińska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Luźny płaszcz z miękkiej wełny i kapelusz-kask głęboko osadzony na głowie, suknia za kolana, z obowiązkowo przedłużoną talią. Do tego buty zapinane na szeroki pasek. Ubiory Stefanii Witkowskiej, rodowitej bydgoszczanki to klasyczny przykład mody lat 20., uchodzącej za najbardziej oryginalną w okresie międzywojennym.
  Rok 1928. Stefania Witkowska na spacerze z córką Łucją i synkiem Edmundem.

  Rok 1928. Stefania Witkowska na spacerze z córką Łucją i synkiem Edmundem.

  Lata I wojny światowej dokonały radykalnych zmian w dziedzinie mody. Niebywały wzrost aktywności kobiet w życiu publicznym i zawodowym spowodował znaczne uproszczenie form odzieży. Panie zrzuciły gorsety, skróciły suknie i obcięły włosy. Nastała moda na "chłopczyce", które lansowały wąskie biodra i płaskie biusty. Najmodniejsze stały się proste suknie z obniżona talią, przeważnie układane w fałdy. Następna dekada to czas "szmizjerek", wylansowanych przez słynną francuską kreatorkę mody Coco Chanel.
  Lata 30. Do zdjęcia pozuje rodzina Bączkowskich i Witkowskich. Panowie obowiązkowo w kapeluszach, panie w beretach i sukienkach z dopasowaną talią.

  Stefania Witkowska, z domu Szymańska, żona Jana, elektryka pracującego w bydgoskiej straży pożarnej (prywatnie moja babka po kądzieli) kochała piękne stroje. Potwierdzeniem tego są zdjęcia, które przetrwały w rodzinnym albumie.
  Z kupnem gotowej odzieży Stefania zapewne nie miała problemu. Modną, damską konfekcję polecały liczne w mieście sklepy odzieżowe. Do najbardziej renomowanych należały: Dom Towarowy Braci Mateckich przy Starym Rynku i Bydgoski Dom Towarowy przy ul. Gdańskiej. Oba magazyny m.in. oferowały futra, płaszcze, suknie i kapelusze. Nakrycia głowy były szczególnie w modzie. Duży popyt sprawiał, że pod koniec lat 20. w mieście działało pięć fabryk kapeluszy oraz blisko pół setki "składów" z damskimi i męskimi nakryciami głowy.

  zdjęcia z albumu Teresy Busk

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo