Nowi wśród świętych

  Nowi wśród świętych

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Nowi wśród świętych
  Benedykt XVI podczas mszy na Placu świętego Piotra z udziałem około 30 tysięcy wiernych ogłosił w niedzielę pięciu nowych świętych, a wśród nich dwóch polskich duchownych pracujących we Lwowie: arcybiskupa Józefa Bilczewskiego(1860-1923) i księdza Zygmunta Gorazdowskiego (1845-1920).
  Nowi wśród świętych
       Trzej pozostali nowi święci to jezuita z Chile Alberto Hurtado (1901-1952), włoski kapłan Gaetano Catanoso (1879-1963) i włoski zakonnik Feliks z Nicosii (1715-1787), wszyscy zaangażowani w działalność dobroczynną i niesienie pomocy najbardziej potrzebującym.
       Kanonizacja, która jednocześnie zakończyła obrady synodu biskupów na temat Eucharystii, była pierwszą kanonizacją dokonaną przez Benedykata XVII i pierwszą tak masową mszą w Watykanie od kwietniowej inauguracji pontyfikatu.
       Przybyli na nią liczni przedstawiciele Episkopatu Polski na czele z prymasem Józefem Glempem, kardynałem Henrykiem Gulbinowiczem, kardynałem Franciszkiem Macharskim, arcybiskupem Stanisławem Dziwiszem z Krakowa i metropolitą gnieźnieńskim arcybiskupem Henrykiem Muszyńskim. Było także około tysiąca pielgrzymów z południowej Polski, skąd pochodzili dwaj nowi święci oraz licząca zaledwie 85 osób grupa wiernych ze Lwowa z metropolitą tego miasta kardynałem Marianem Jaworskim.
       Arcybiskup Bilczewski, naukowiec, wielki patriota i społecznik oraz ksiądz Gorazdowski, który cały swe życie poświęcił niesieniu pomocy biednym, chorym i zepchniętym na margines, są pierwszymi świętymi, pochodzącymi z diecezji lwowskiej.
       W homilii Benedykt XVI podkreślił, że pięciu nowych świętych dzięki swemu oddaniu Bogu i pokornej służbie Kościołowi to wzory do naśladowania dla wszystkich wierzących.
       Po polsku papież powiedział: "Święty Józef Bilczewski był człowiekiem modlitwy. Msza święta, Liturgia Godzin, medytacja, różaniec i inne praktyki religijne wyznaczały rytm jego dni. Szczególnie wiele czasu poświęcał adoracji eucharystycznej. Również święty Zygmunt Gorazdowski zasłynął swoją pobożnością opartą o sprawowanie i adorację Eucharystii. Przeżywanie Ofiary Chrystusa prowadziło go ku chorym, biednym i potrzebującym".
       O pierwszych nowych świętych z diecezji lwowskiej mówił w kazaniu także po ukraińsku.
       Przypominając, że niedzielna msza zakończyła trzytygodniowy synod biskupów Benedykt XVI zauważył, że Eucharystia, której poświęcone były obrady, jest "darem i tajemnicą". W ten sposób papież przywołał tytuł głośnej książki Jana Pawła II.
       Z bólem zauważył, że na synod nie mogli przybyć biskupi z Chin, którym - jak wiadomo - zabroniły tego władze w Pekinie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo