Rafał z Nakła gra o wszystko

  Rafał z Nakła gra o wszystko

  (wiad)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  </b>Już tylko 32 pianistów ubiegać się będzie o laury w Konkursie Chopinowskim. Wśród nich owacyjnie przyjęty Rafał Blechacz z Nakła.
       Decyzję mocno zmęczonego jury (każdy z 80 uczestników miał prawo do niemal godzinnego recitalu) poznaliśmy wczoraj po północy. Jurorzy postanowili uczynić wyjątek od regulaminowego zapisu, który dopuszcza do kolejnej rundy "w zasadzie 30 pianistów", powiększając grupę uczestników o dodatkowe dwie osoby.
       Ku zaskoczeniu krytyków, do następnego etapu weszło aż 7 Polaków.
  Najmocniejszym punktem w tej grupie okazał się student bydgoskiej Akademii Muzycznej Rafał Blechacz z Nakła (jego sylwetkę przedstawiliśmy szerzej przed miesiącem). Publiczność zgotowała mu owacyjne przyjęcie, krytycy natomiast podkreślali niezwykle indywidualne podejście w rozumieniu muzyki Chopina. - Teraz Rafał będzie w spokoju przygotowywał się do niedzielnego występu ćwicząc mazurki i odpoczywając przy muzyce innych kompozytorów, głównie Bacha - mówi prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, przygotowująca Rafała do konkursu.
       Obok Blechacza mazurki Chopina w II etapie konkursu zagrają Piotr Banasik, Szczepan Kończal, Jacek Kortus, Gracjan Szymczak,Krzysztof Trzaskowski i Sławomir Wilk. Największą narodową reprezentacją będą jednak Japończycy, którzy obok wirtuozów z Korei oraz występujących pod różnymi flagami Chińczyków, po raz kolejny potwierdzili, że ich wrażliwość jest bardzo bliska polskiemu romantykowi.
       Nie obeszło się bez rozczarowań, w tym roku dotyczyły one reprezentującego Niemcy Wen-Yu Chena, a także Howarda Na z USA; obie te interesujące osobowości zostały pominięte w werdykcie. Wielkim przegranym XV konkursu jest Stanisław Drzewiecki, faworyt mediów, którego recital okazał się zaskakująco słaby.
       Do następnego etapu przejdzie 12 pianistów.
       

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo