Są pieniądze na leki

  Są pieniądze na leki

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  20 mln zł rząd przeznaczy na zakup szczepionki przeciwko ptasiej grypie, a 106 milionów zł wydamy na lek antywirusowy i dodatkowy sprzęt dla służb weterynaryjnych.
       Wczoraj Rada Ministrów ustaliła, że za tydzień rząd przyjmie autopoprawkę do budżetu na 2006 r. 20 mln zł ma stanowić rezerwę na zakup szczepionki przeciwko ptasiej grypie (wirus H5N1), jeśli taka zostanie przez naukowców odkryta.
       - To kwota wystarczająca według ministra zdrowia - stwierdził wiceminister finansów Piotr Sawicki. Dodał, że ponadto Państwowa Agencja Rezerw Materiałowych dysponuje pozabudżetowymi środkami w wysokości 106 mln zł. Z tego 70 mln zł zostanie przeznaczone na zakup leku antywirusowego, a pozostała kwota na zakup dodatkowego sprzętu dla służb weterynaryjnych.
       Minister finansów wystąpi także do sejmowej Komisji Finansów Publicznych o zmianę przeznaczenia 300 mln zł z rezerwy celowej, ponieważ wiadomo już, że te pieniądze nie zostaną w pełni wykorzystane w 2005 r. Będą one wydane w 2006 r. na walkę z ptasią grypą.
       Główny inspektor sanitarny Andrzej Trybusz przypomina, że wirus ptasiej grypy przenoszony przez ptaki jest mało zakaźny dla ludzi i nie stwierdzono przypadku zakażania się wzajemnie ludzi. - Osoby, które zachorowały miały bezpośredni kontakt z ptactwem - podkreślił Trybusz wczoraj na konferencji prasowej.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo