Kiedy emerytura?

  Bożena Sobolewska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  "Urodziłam się w 1949 roku. Od października 1971 roku do czerwca 1987 roku pracowałam w gospodarstwie rolnym należącym do teściów. Nie byłam z tego tytułu ubezpieczona. W tych latach urodziłam troje dzieci. Od lipca 1989 roku do chwili obecnej pracuję z zakładzie produkcyjnym. Czy przysługuje mi wcześniejsza emerytura? Jeżeli tak, to kiedy?" Czytelniczka z Włocławka

  Aby mogła pani skorzystać z wcześniejszych uprawnień emerytalnych, niezbędne jest:
  * udowodnienie najpóźniej do 31 grudnia 2007 roku:
  - ukończenia 55 lat,
  - okresu składkowego i nieskładkowego wynoszącego minimum 30 lat lub 20 lat, o ile zostanie pani uznana za osobę całkowicie niezdolną do pracy,
  * pozostawanie w stosunku pracy oraz w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu legitymowanie się co najmniej 6-miesięcznym okresem zatrudnienia.
  W oparciu o list trudno mi ocenić pani staż pracy, ponieważ nie podaje pani lat, w których rodziła dzieci. Niemniej jednak okres niewykonywania pracy z powodu opieki nad dziećmi podlega uwzględnieniu w stażu pracy warunkującym prawo do emerytury, jako okres nieskładkowy, w wymiarze nie przekraczającym 1/3 udowodnionych okresów składkowych. Maksymalnie z tego tytułu można zaliczyć 6 lat. Ponadto brakujący do 30 lat składkowych i nieskładkowych okres może zostać uzupełniony okresem pracy w gospodarstwie rolnym teściów, przypadającym przed dniem 1 stycznia 1983 roku.
  Jeżeli zatem posiada pani okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 30 lat, może pani wystąpić z wnioskiem o wcześniejszą emeryturę.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo