Wiedzą wszystko o wrzodach

  Wiedzą wszystko o wrzodach

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Wiedzą wszystko o wrzodach
  Tegoroczna nagroda Nobla z medycyny i fizjologii przypadła w udziale dwóm Australijczykom: Barryemu J. Marshallowi i J. Robinowi Warrenowi za odkrycie bakterii Helicobacter pylori i jej roli w rozwoju choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
  Wiedzą wszystko o wrzodach
       "Tegoroczni laureaci dokonali znaczącego i niespodziewanego odkrycia, że zapalenie żołądka, jak również choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, są wynikiem zakażenia bakterią Helicobacter pylori" - uzasadniła swój werdykt komisja noblowska.
       Dzięki temu możliwe się stało skuteczne leczenie tej choroby za pomocą antybiotyków i leków hamujących wydzielanie soku żołądkowego.
       Barry J. Marshall pracuje obecnie na Uniwersytecie Zachodniej Australii w Perth, którego jest także absolwentem. Urodził się 30 września 1951 r. w australijskim miasteczku Kalgoorlie.
       Za swoją pracę naukową został uhonorowany wieloma prestiżowymi wyróżnieniami, m.in. medalem Benjamina Franklina w 1999 r., nagrodą Paula Ehrlicha w 1997 (wraz z J. R. Warrenem), nagrodą Gairdnera. W roku 1995 otrzymał "amerykańskiego Nobla" - Nagrodę Laskera.
       Robin Warren, patolog z Królewskiego Szpitala w Perth, urodził się 11 czerwca 1937 r. w Adelajdzie w południowej Australii. W 1961 roku ukończył Uniwersytet Adelajdy, a później do 1968 roku odbywał staż w Królewskim Szpitalu w Melbourne.
       W 1979 roku Warren jako pierwszy zaobserwował, że śluzówka żołądka pacjentów z chorobą wrzodową jest zasiedlona przez spiralne bakterie. Wyizolował te bakterie, później nazwane Helicobacter pylori, i stworzył ich hodowlę, co znacznie ułatwiło dalsze badania nad nimi.
       Za odkrycie H. pylori i jej roli w rozwoju tego schorzenia Warren był wielokrotnie nagradzany, m.in. otrzymał nagrodę Australijskiego Stowarzyszenia Medycznego (1995), nagrodę Wydziału Medycyny Uniwersytetu Harvarda.
       Australijscy naukowcy podzielą się po połowie sumą 10 mln (koron szwedzkich (ok. 1 mln euro).

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo