To już 100 lat za nimi...

  To już 100 lat za nimi...

  Adrianna Ośmiałowska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W piątek w "Hetmanie" związkowcy z powiatu rypińskiego uroczyście obchodzili setne urodziny swojej organizacji.
       - 100-lecie to piękny jubileusz. Razem tworzymy związek, który trwa tyle właśnie lat - mówił prezes Jarosław Anuszewski. - To trwanie okazało się być silniejsze od dwóch wojen światowych, przemian politycznych i gospodarczych. A co ważniejsze, nie jesteśmy reliktem historycznym. Działamy żywo i prężnie.
       1 października 1905 r.
  na tajnym zjeździe w Pilaszkowie pod Łowiczem powstał Związek Nauczycieli Ludowych. Obecnie ZNP jest największą jednolitą organizacją związkową w Polsce, liczącą ponad 300 tysięcy członków. Dba nie tylko o wymiar finansowy pracy nauczyciela, ale także aktywnie uczestniczy w kształtowaniu polityki oświatowej. Czy ma szanse na kolejne 100 lat?
       - Coraz częściej słyszymy, że związki zawodowe są przeżytkiem, że nie spełniają pozytywnej roli. Ale tak naprawdę jesteśmy jedyną organizacją zdolną reprezentować stanowisko ogółu nauczycieli, co do projektowanych zmian w systemie oświaty - uważa prezes Anuszewski.
       Piątkową Imprezę rozpoczęły występy zespołów tanecznych, prowadzonych przez Katarzynę Becmer, oraz uczniów Gimnazjum im. Józefa Wybickiego.
       Jubileusz dał okazję do wręczenia odznaczeń. Za 50-letnią przynależność do ZNP otrzymali je: Zygmunta Bojanowska, Tadeusz Bojanowski, Albin Borkowski, Apolonia Celebucka, Ignacy Januszewski, Jan Lewandowski, Teresa Marynowska, Irena Meler, Maria Ostrowidzka, Irena Piotrowska, Regina Skowrońska (nieobecna), Barbara Szczekowska, Regina Wierzchowska, Romuald Wierzchowski (nieobecny), Maria Żentarska.
       Medale okolicznościowe, wybite z okazji 100-lecia ZNP, odebrali: Ignacy Januszewski, Romuald Wierzchowski, Tadeusz Bojanowski, Teresa Kosek, Kazimierz Nowatkowski, Hanna Szczechowicz, Zygmunta Bojanowska, Barbara Wiśniewska, Ludwik Sternicki, Iza Wołk i Gabriela Maronowska.
       

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo