Rezolucją w Łukaszenkę

  Rezolucją w Łukaszenkę

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Parlament Europejski przyjął wczoraj rezolucję potępiającą ataki reżimu Aleksandra Łukaszenki na działaczy mniejszości narodowych, w tym polskiej, na Białorusi.
       Jest to już piąta rezolucja przyjęta przez PE w sprawie Białorusi, od czasu kiedy członkami europarlamentu są polscy deputowani. W przyjętej rezolucji eurodeputowani potępili ataki na działaczy mniejszości narodowych, którzy próbują otwarcie krytykować prezydenta, i wezwali Komisję Europejską i Radę UE do "wsparcia demokratycznie wybranego zarządu Związku Polaków na Białorusi oraz wyłonionych w demokratycznych wyborach organów innych organizacji pozarządowych, które są poddawane represjom ze strony Łukaszenki".
       - Andżelika Borys, przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi (ZPB), była w ostatnich tygodniach przesłuchiwana ponad 50 razy, a Tadeusz Gawin, założyciel, członek i obecny wiceprzewodniczący ZPB został skazany na 30 dni więzienia - przypomina się w rezolucji.
       Eurodeputowani wezwali Komisję Europejską do zwiększenia "tak szybko, jak to możliwe" pomocy dla wolnych mediów i niezależnych organizacji pozarządowych na Białorusi.
       Rezolucja apeluje do państw Unii o utworzenie programu stypendiów i wprowadzenie bezpłatnych wiz dla obywateli Białorusi. - Chcemy, by na politykę zamykania realizowaną przez Łukaszenkę Unia Europejska odpowiedziała polityką otwartości - powiedział Janusz Onyszkiewicz.
       Podczas debaty, w której głos zabrali głównie polscy eurodeputowani, dominowały apele do Komisji i państw członkowskich o zwiększenie zaangażowania w sprawy Białorusi, wschodniego sąsiada UE.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo