Wierny sojusznik Ameryki

  Wierny sojusznik Ameryki

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Nowy rząd zdominowany przez PiS zwielokrotni występujące w Polsce tradycyjnie negatywne nastawienie do Rosji i silne proamerykańskie sentymenty. Będzie także bardziej eurosceptyczny od mniejszościowego rządu SLD - oceniają analitycy amerykańskiego ośrodka badawczego Stratfor.
       Stratfor spodziewa się większego zaangażowania politycznego Polski na Białorusi przeciwko Aleksandrowi Łukaszence, a więc zintensyfikowania polityki, która już teraz oznacza dla Warszawy konflikt z Moskwą.
       Równocześnie stosunki Polska-USA z "silnych i przyjaznych" przekształcą się w "nierozerwalne i rodzinne". "USA trudno byłoby sobie wyobrazić bardziej wiernego sojusznika niż Polska rządzona przez prawicę" - uważają eksperci z instytutu Stratfor.
  "Równocześnie Polska w jakimś stopniu odwróci się od Unii Europejskiej. PiS nie jest partią entuzjastycznie nastawioną na szybkie członkostwo w strefie euro i zapowiada, że będzie zazdrośnie strzec narodowej suwerenności, co nasuwa skojarzenia z ideologicznym stanowiskiem Londynu" - dodają.
       "W niektórych aspektach zwrot polityczny w Polsce ma cechy surrealistyczne. (...) Polskę pod rządami SLD można było określić jako kraj proeuropejski, proamerykański i antyrosyjski, a więc w szerokim sensie tego słowa - kraj prowadzący politykę prawicową.
       Nowy rząd koalicyjny, z PiS znacznie bardziej konserwatywną niż PO, zwielokrotni tradycyjnie negatywne nastawienie do Rosji i silne sentymenty proamerykańskie" - podkreślają analitycy Stratfor.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo