Tak sobie wybraliśmy

  Tak sobie wybraliśmy

  (jz)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Według nieoficjalnych danych z 90 proc. obwodowych komisji, wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość - 26,84 proc. poparcia
       Kolejne miejsca zajęły: Platforma Obywatelska - 24,23 proc. i Samoobrona - 11,66 proc. SLD uzyskał 11,38 proc., LPR - 7,89 proc., a PSL - 6,95 proc. Frekwencja wyniosła 40,17 proc. Z tych danych wynika, że PiS otrzyma 152 mandaty poselskie, PO - 133, Samoobrona - 57, SLD - 56, LPR - 33, PSL - 27. Dwa mandaty zdobyła Mniejszość Niemiecka, na którą zagłosowało 0,33 proc. wyborców (nie obowiązuje jej próg wyborczy).
       Łaska na pstrym koniu
       
  Wyborcy okazali się bezlitośni dla wielu znanych postaci, od dawna zasiadających w Sejmie lub Senacie.
       Po raz pierwszy od 16 lat senatorem z Piły nie będzie Henryk Stokłosa. W swoim okręgu dostał 38 033 głosy, co okazało się za mało.
       Z mandatem pożegnał się dotychczasowy marszałek Senatu Longin Pastusiak (SLD). Tylko jedną kadencję pobył w Senacie piłkarz Grzegorz Lato. Tym razem nie wystarczyło 79 051 głosów.
       W parlamencie nie będzie Jerzego Dziewulskiego, byłego posła SLD. Startował jako niezależny kandydat na senatora w okręgu olsztyńskim.
       Wiejska zamknęła się także przed Barbarą Blidą (b. minister budownictwa SLD), mimo że dostała ponad 91 tysięcy głosów. Jej los podzielił partyjny kolega Marek Dyduch i były wiceminister gospodarki Andrzej Szarawarski.
       Komunikaty o przyznanych mandatach nie wymieniają ani Józefa Oleksego, ani byłego premiera Jana Olszewskiego.
       Obecny premier Marek Belka, mimo że dostał ponad 12 700 głosów nie zostanie posłem. Jego Partia Demokratyczna-demokraci.pl nie przekroczyła wyborczego progu. Taki sam los spotkał Jolantę Banach z SdPl. Z parlamentem pożegnał się jeden z najaktwniejszych członków komisji ds. Orlenu Antoni Macierewicz. Najwiekszą sensacją może jednak okazać się nieobecność w Sejmie lidera LPR-u, czyli Romana Giertycha, który czekał na ogłoszenie wyników w jednym z warszawskich okręgów.
       W regionie wymiana
       
  Zmiany nie ominęły także naszego regionu. Senatorem nie będzie już Krystyna Sienkiewicz, ani Ryszard Jarzembowski (wicemarszałek Senatu), którzy 4 lata temu dostali po ponad 100 tysięcy głosów. Teraz - nawet nie połowę.
       W parlamencie już drugą kadencję zabraknie Jana Rulewskiego, mimo że jako senatora widziało go ponad 50 tysięcy mieszkańców okręgu. Zabrakło 5 tysięcy głosów.
       Debiutanci przepadli
       
  Znany aktor Jan Nowicki mieszkający w Kowalu dał się namówić na parlamentarny debiut. Nie udało się wejść na scenę. Wyborcy nie wytypowali też Janusza Dzięcioła, komendanta Straży Miejskiej w Świeciu, który stał się znany po wygraniu pierwszej edycji Big Brothera.
       

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo