Dwa miliony ofiar na sumieniu

  Dwa miliony ofiar na sumieniu

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Dwudziestu trzech specjalistów od spraw międzynarodowych i Iraku napisało "Czarną księgę Saddama Husajna", poświęconą najnowszym dziejom tego kraju od przejęcia w nim władzy przez partię Baas w roku 1968. Według obliczeń autorów, były dyktator ma na sumieniu "dwa miliony" ofiar.
       Licząca 700 stron praca wyszła właśnie we Francji pod redakcją Chrisa Kutschery, pisarza i dziennikarza, od przeszło 30 lat zajmującego się sprawami Kurdów.
       Były socjalistyczny minister francuski Bernard Kouchner, współzałożyciel organizacji Lekarze bez Granic, który przebywał w irackim Kurdystanie w roku 1974, pisze, że Saddam był "jednym z najgorszych tyranów w dziejach świata" i "pozbycie się go było pilne i konieczne".
       Honorowy przewodniczący Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka Patrick Baudouin podkreśla, że rządy Saddama Husajna były pasmem zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości i ludobójstwa; poza tym dyktator dokonywał przymusowych przesiedleń i torturował swych przeciwników.
       Autorzy opisują między innymi "operację Anfal" przeciwko Kurdom w roku 1988, podczas której według Kutschery zginęło lub przepadło bez wieści od 100 tysięcy do 180 tysięcy osób. Przypominają nalot chemiczny na miasteczko Halabdża, gdzie zginęło 5000 osób, informują też o mniej znanym krwawym epizodzie - "zniknięciu ośmiu tysięcy Barzanich", czyli wymordowaniu członków klanu generała Mustafy Barzaniego, historycznego przywódcy irackich Kurdów.
       W podjętej przez Saddama w roku 1980 wojnie z Iranem zginęło około miliona ludzi.
       Obszerne rozdziały są poświęcone deportacjom, w tym szyickich Kurdów i Irakijczyków pochodzenia irańskiego w roku 1980, gdy zaczęła się wojna z Iranem.
       Szarijar Chateri, irański lekarz i specjalista od broni chemicznej, opisuje następstwa użycia gazów trujących przeciwko Irańczykom podczas wojny iracko-irańskiej w latach 1980-1988.
       Według zapowiedzi władz irackich, proces Saddama może rozpocząć się jesienią przed Irackim Trybunałem Specjalnym.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo