Zdjęcie autora materiału

  Gazeta Pomorska

  Rodzice mojej mamy, Helena i Edmund Kornet początkowo mieszkali w Podgórzu, miejscowości położonej niedaleko Żnina.
  Mariusz Guzek

  Mariusz Guzek ©Jarosław Pruss

  Po ślubie szybko przeprowadzili się do Bydgoszczy. Babcia pracowała jako kucharka szkolna. Przede wszystkim jednak zajmowała się domem i dziećmi: moją mamą, Wandą i dwójką jej rodzeństwa. Dziadek z kolei był rzemieślnikiem. Działał także w Polskiej Partii Socjalistycznej. Podczas walk w II wojnie światowej stracił lewą rękę.
  Niestety, z rodzicami mojego taty, Romualda, nie utrzymywałem kontaktów. Wiem, że babcia nazywała się Katarzyna Szafrańska. Była przyjaciółką drugiej żony Piłsudskiego. Chyba przez pewien czas mieszkała nawet u nich. Nie pamiętam natomiast, jak miał na imię mój dziadek. Słyszałem tylko, że był mistrzem murarskim. Cała rodzina ze strony taty pochodziła z Bydgoszczy.
  Rodzice nigdy nie opowiadali mi o tym, w jaki sposób się poznali.
  Podejrzewam jednak, że było to wtedy, kiedy tata nadzorował jakąś budowę w okolicy ul. Dworcowej, gdzie mieszkała mama. Zapewne zabierał ją na długie, romantyczne spacery nad kanał bydgoski. Ślub wzięli bardzo wcześnie. Mama dopiero co skończyła szkołę średnią, miała wtedy 18 lat, tata o 5 więcej.
  Urodziłem się dokładnie dziewięć miesięcy później. Do szkoły podstawowej miałem blisko. Mieszkałem przy ul. Dworcowej, a moja "podstawówka“ mieściła się przy ul. Fredry. Później poszedłem do VI Liceum Ogólnokształcącego. Uczniem byłem średnim, ale maturę zdałem bez problemu. Po niej zdecydowałem się na studia historyczne w Toruniu. To były bardzo ciekawe czasy. Szkoda, że nie mogą się już powtórzyć. Do dziś utrzymuję kontakty z przyjaciółmi ze studiów. Mam 15-letnią już córkę, Marysię. Za rok skończy gimnazjum. Cieszę się, że mamy podobne pasje, obydwoje interesujemy się niezależnym kinem.
  (kap)

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo